6400 helyett 5800 – megkezdték az új, 10 százalékos árcsökkentést tartalmazó számlák kiküldését az áramszolgáltatók.
– Az Elmű-Émász csoport esetében kétféle számlázási rendszer van, aki az óra állását diktálja, ezt január 15-éig teheti meg, aki pedig korábban számlát kapott, ő újat fog kapni – közölte az Elmű-Émász szóvivője. Az új számlán január elsejétől a kedvezőbb tarifa érvényesül – hangsúlyozta Boross Norbert.
Azoknak a fogyasztóknak, akik már korábban megkapták és befizették a számlát, amennyiben 1000 forint feletti a különbség a két számla között, a többletet visszautalják, 1000 forint alatt pedig a következő havi számlában jóváírják. Az energiapiac liberalizációja miatt korábban sok társasház, közintézmény és kisvállalkozás is megpróbálkozott azzal, hogy a szabad piacon szerezze be a gázt vagy az áramot. Ők visszamehetnek az egyetemes szolgáltatóhoz, ha az árcsökkentést követően ez kedvezőbb számukra.
– Azok az egyetemes szolgáltatásra jogosultak, akik korábban az egyetemes szolgáltató helyett kereskedőtől vásároltak villamos energiát, valamint földgázt, azok a kereskedőváltás szabályai szerint bármikor kezdeményezhetik az egyetemes szolgáltatásba történő visszatérésüket – közölte a Magyar Energia Hivatal szóvivője. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogyha nincsen lejárt tartozásuk a kereskedőjükkel szemben, akkor írásban kezdeményezhetik a szerződésük felmondását, 30 napos határidővel – tette hozzá Vigassy Csaba.
Egyesek szerint a szolgáltatók a szabadpiaci ügyfeleikre hárítják majd a lakossági rezsicsökkentés költségeit. Ez azonban korántsem egyértelmű: a villamos energiánál és a gáznál is éves szerződések vannak. Utóbbinál általában gázévekre, vagyis tavasztól tavaszig kötnek szerződést a szabadpiaci ügyfelekkel. Vagyis náluk 2013 májusáig nem változnak a feltételek. Később pedig az erős verseny akadályozhatja az áremelést.
– Nyilvánvalóan azt kell látni, hogy itt hiába próbál meg például a lakossági árak csökkentése miatt valaki áremelést foganatosítani, hogyha a többi szolgáltató sokkal versenyképesebb ajánlatot tud adni, akkor versenyeznie kell ezzel is a Tigáznak, hiszen ha nem teszi meg, akkor a fogyasztó más szolgáltatóval köt majd szerződést – fogalmazott a cég szóvivője, Száraz Gábor.
A januári rezsicsökkentés becslések szerint 100-110 milliárd forinttal csökkenti az energiapiaci szereplők bevételeit.