A kötelező nyugdíjazás 3700 pedagógust érint. Az iskolákat fenntartó Klebelsberg Központ összesítése szerint 450-nél több szakoktató, közel 380-an zenetanár, 140 tanító és közel ennyi szakképző tanár van köztük. A matematika és a fizika szakos tanárok száma pedig meghaladja a százat. Az érintett pedagógusok közül 830-an szeretnének tovább tanítani, amire az engedélyt a kormány adja meg. „Az egész országnak az a célja, hogy a tanítás rendben történjék, hogy ne maradjon ellátatlanul feladat, és hogy szakos tanárok tartsák az órákat. Ezért különös hangsúllyal támogattuk azokat a kérelmeket, ahol nehezen pótolható a szakértelem. Ilyen például a természettudományos szakoknál, hangszeres zenetanároknál, testnevelő tanároknál és szakoktatóknál, a szakképzésnél” – szögezte le Hoffmann Rózsa közoktatási államtitkár.
Arról egy hónap múlva várható adat, hogy szeptembertől lesz-e olyan iskola, ahol hiányzik majd egy-egy szaktanár.
Áramlanak a mentesítési kérelmek
Az egészségügyben 6000 dolgozót érint a nyugdíjazás, az államtitkárságra folyamatosan érkeznek a mentesítési kérelmek. „2700 mentesítési kérelem érkezett hozzánk. Ebből 2 ezer személyhez kötődő, 700 pedig a státusz megtartásához” – fogalmazott Szócska Miklós egészségügyi államtitkár.
A kérelmek leadásának nincs jogvesztő határideje. Ha egy orvos vagy szakdolgozó betölti a 62 évet, automatikusan kérvényezheti a továbbfoglalkoztatást. A megszűnő státuszokat minden esetben be kell tölteni, mondta a Hír Televízió Kontraszt című műsorában az egészségügyi államtitkár. Szócska Miklós hozzátette: nem csökken a jövedelmük azoknak, akik a pályán maradnak a nyugdíjkorhatár betöltése után. A kormány április közepére dolgozza ki az ágazat egészét érintő bérrendezési javaslatot.