A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezetnek, amely már többször felhívta a figyelmet az ország súlyos környezetvédelmi problémáira, ebben a hónapban már két indiai fiókját kellett bezárnia, több dolgozójától pedig pénzügyi problémák miatt megvált.
Hasonló leépítéseket hajtott végre az Amnesty International (AI) nemzetközi civil szervezet is a dél-ázsiai országban: decemberben 68 embernek mondott fel. Ezzel elvesztette indiai munkatársainak 30 százalékát. A felmondásokra az után került sor, hogy az indiai adóhatóság házkutatást tartott az AI bengalurui irodájában és befagyasztotta a szervezet bankszámláit.
Az AI korábban a szabadságjogok csorbításával és prominens kritikusainak bebörtönzésével vádolta Modi kormányát. Az indiai adóhatóság mindkét szervezetet azzal vádolta meg, hogy illegálisan fogadtak el külföldi pénzadományokat. A szervezetek mindezt tagadják.
A hatóságok egyre sűrűbben bánnak úgy az emberi jogi szervezetekkel, mintha ezek a szervezetek bűnözők volnának
– mondta az AI indiai vezetője, Aakar Patel, ám hozzátette, nem gondolja, hogy egyetlen ember, vagy akár egyetlen kormány bezárathatna egy olyan szervezetet, mint az Amnesty International.
Vidzsáj Hurana, az Indiai Civil Szervezetek Egyesületének vezetője támogatja a szigorításokat azokkal a szervezetekkel szemben, amelyek külföldi segélyekből finanszírozzák a munkáikat. Hurana úgy véli, az ilyen szervezetek visszaélnek a pénzadományokkal, Újdelhinek pedig inkább a belföldi szervezeteket kellene megerősítenie.
Aktivisták szerint a kormány a külföldi forrásból származó adományokról szóló törvényt, amely a civil szervezetek külföldi finanszírozását szabályozza, arra használja, hogy megfossza azokat a csoportokat a pénzügyi forrásaiktól, amelyek kritizálják őt.
A nemzetközi segélyszervezetek évtizedek óta vannak jelen Indiában, ahol - eddig a váltakozó kormányokkal együttműködésben - számos programot indítottak, a többi közt a gyerekek oktatásával és a vizek tisztításával kapcsolatban.
Tavaly Újdelhi nem engedélyezte az ENSZ emberi jogi főbiztos hivatalának, hogy meglátogassa Kasmír régió indiai ellenőrzés alá tartozó részét. A genfi székhelyű szervezet az onnan érkezett, emberi jogok megsértésével kapcsolatos panaszokat szerette volna kivizsgálni.
2014-es hatalomra kerülése óta a BJP csaknem 15 ezer civil szervezet működési engedélyét vonta be.