A rendőrség átszervezése miatt összehívták az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti bizottságának rendkívüli ülését. Papp Károly miniszteri biztos adott tájékoztatást a bizottság tagjainak, melyen elhangzott, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI), illetve a Szervezett Bűnözés Elleni Osztály a Készenléti Rendőrség irányítása alá kerül szeptember 1-jétől. Utóbbi szervezet parancsnoka az országos rendőrfőkapitány egyik helyettese lesz – nevet nem említett a miniszteri biztos. Ide kerül a Nemzeti Nyomozó Irodától a Tanúvédelmi Szolgálat, ugyanakkor az NNI továbbra is a kiemelt és nemzetközi ügyekben fog majd eljárni; négy főosztálya lesz, eddig 852 státusa volt. A felajánlott beosztásokat az ott dolgozó nyomozók 89 százaléka elfogadta. A vezérőrnagy szerint az átalakítással nem változnak a Készenléti Rendőrség feladatai.
A rendőr-főkapitányságok esetében nagy és kis megyei rendszer lép majd életbe. Öt város kiemelt kapitányságot kap, így például Sopron és Dunaújváros – tudatta Papp Károly. A határőrségnél is lesznek kiemelt városok: Záhony, Röszke és Kelebia.
A miniszteri biztos arról is beszélt, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szervezeti átalakítását már szeptemberben kidolgozzák, és november elejétől lép majd életbe. A vezetőcserék kapcsán Papp Károly azt közölte, az Országos Rendőr-főkapitányságnál (ORFK) három vezető esetében lesz változás, megyei szinten pedig nyolc esetben. Nevekről nem esett szó.
A hatékonyság a cél
A munka hatékonyabbá tételének szándékával indokolta Kontrát Károly belügyi államtitkár a rendőrség folyamatban lévő átszervezését. Kontrát Károly azt is elmondta, az új rendvédelmi szerkezeti felépítés nem egy életre szól, hanem addig, amíg a céloknak meg tud felelni, a feladatait el tudja látni.
A kormánypárti képviselők támogatásukról biztosították az átalakítási folyamatért felelős vezetőket, míg több ellenzéki képviselő kétségbe vonta az intézkedések, átszervezések hatékonyságát, illetve sérelmezte, hogy Pintér Sándor belügyminiszter nem vett részt a meghallgatáson.
A legfontosabb a biztonságérzet Orbán Viktor kormányfő a Vas Népének adott interjúban arról is beszélt: az emberek biztonságérzete mindennél fontosabb, ezért a kormány gátat szabott a rezsiköltségek emelésének, gondoskodott a nyugdíjak reálértékének megőrzéséről, a közrend és közbiztonság területén pedig már eltűnt az az érzés, hogy a kormány és a rendőrség nem ura a helyzetnek. Az utóbbi években több ezer rendőrt sikerült felvenni, megkezdték a korrupció kiszorítását a rendőrségből, és kizárják a lehetőségét a bűnözőkkel való összefonódásnak. |
Augusztus közepén csaknem 420 embert érintő átszervezést jelentettek be a rendőri szerveknél, több osztály jogutód nélkül szűnik meg. Másnap a Belügyminisztérium azt közölte, Hatala József országos rendőrfőkapitány és Papp Károly, a rendőrség átszervezéséért felelős miniszteri biztos a tárca vezetői értekezletén arról számolt be, hogy a rendőrség átszervezése, az NNI Készenléti Rendőrségbe való integrációja az ütemtervnek megfelelően halad.
Pintér Sándor belügyminiszter a Népszabadság július 7-ei számában beszélt arról, hogy lesznek személyi és szervezeti változások a rendőrségnél, de ezek nem feltétlenül állnak majd ok-okozati kapcsolatban a közelmúltban kirobbant korrupciós üggyel. A miniszter akkor is jelezte, nem maradhat meg a jelenlegi keretek között az NNI sem, amely megalakítása óta létszámát, feladatait és jogosítványait tekintve is jelentősen bővült, „de ez nem párosult a hatékonyság javulásával”.
Megtisztuláson esik át a rendőrség, hogy ősztől morálisan megerősödve végezhesse hivatását – mondta korábban az ORFK kommunikációs igazgatója a fegyveres testületet érintő szervezeti és személyi változásokról, a rendőri korrupciós ügyekről, az eddig megoldatlan merényletekről és a szélsőséges felvonulásokról is szólva.