A Századvég tanácsadója azt is mondta: az eset kapcsán később felvetődhet számos gazdasági jellegű bűncselekmény elkövetésének gyanúja is, így költségvetési csalás, a pénzmosás, illetve a hűtlen kezelés bűncselekménye.
Origó: Újabb elképesztő információk derültek ki a hídpénzbotránnyal kapcsolatban, ezek szerint a Mammut nevű budapesti bevásárlóközpontban cserélhetett gazdát a Lánchíd felújításából kiszivattyúzott csaknem másfél milliárd forint. Történt már hasonló eset a magyar politikatörténetben?
Ifj. Lomnici Zoltán: Bár a hídpénzbotrány kiemelkedően súlyos ügynek minősül, a 2010 előtti balliberális időszakból számos negatív példát tudunk hozni a fővárosi önkormányzatot illetően, így a Demszky Gábor-féle városvezetés éveit jellemző BKV-ügyletekben érintett Strabag-kört is például megemlíthetjük, amikor az SZDSZ osztrák testvérpártjának intézetétől, a Liberális Intézettől érkezett támogatás az SZDSZ-hez, és az intézet vezetője ugyanaz az ember volt, akinek a cége a Strabagnak is dolgozott (az osztrák társaság pedig jól szerepelt az itthoni állami tendereken).
Demszkyék, az SZDSZ morális örökségét vitték tovább Karácsony Gergelyék és a fővárosi baloldal elmúlt években mutatott közpénz-ámokfutásukban.
A zuglói parkolási botrány Karácsony Gergely nevéhez köthető, aki akkoriban a Párbeszéd Magyarországért társelnöke és Zugló polgármestere volt. Az ügy középpontjában a XIV. kerület parkolási rendszere állt, amelynek üzemeltetése és szervezése körül több kérdés vetődött fel. A vádak szerint a zuglói önkormányzat által kiszervezett parkolási rendszer túlárazott volt, és nem átlátható módon működött, valamint számos olyan üzletkötés történt, amelyben kedvezményes szerződéseket kötöttek bizonyos vállalkozókkal. Két évvel ezelőtt vetődött fel a gyanú azzal kapcsolatban, hogy az MSZP-s országgyűlési képviselő, Molnár Zsolt és egy másik egykoron befolyásos szocialista politikus, Baja Ferenc korábbi miniszter is érintettek lehetnek a Fuzik Zsolt, a BKV egykori informatikai vezetőjének nevével fémjelzett büntetőügyben, vagyis több tízmillió forintot vehettek át. Az ügyészség szerint a volt miniszter, Baja Ferenc a kft. tendernyertességének esetére 30 millió forint készpénzt kért a maga, további 40 milliót pedig Molnár Zsolt számára annak érdekében, hogy a pályázati győzelmet ne akadályozzák meg.
Említésre méltó e körben továbbá, hogy az egykori szocialista országgyűlési képviselő, Zuschlag János és társai 2007-ben szabálytalanul használták fel a központi költségvetéstől, a Fővárosi Önkormányzattól, a Táncsics Alapítványtól és az Európai Uniótól pályázatokon elnyert támogatásokat. A szabálytalanul felhasznált pénzösszeg meghatározott részéből baloldali politikai ifjúsági szervezetek eseményeit finanszírozták, továbbá a kiskunhalasi MSZP-alapszervezet működtetésére fordították. Zuschlag Jánost a Szegedi Ítélőtábla jogerősen hat év börtönbüntetésre ítélte.
A vádak szerint pedig Hagyó Miklós, Budapest egykori szocialista alpolgármestere különböző módon részt vett a BKV-nál történt korrupciós ügyletekben 2009-ben. Hagyó és társai fiktív megbízási szerződéseket kötöttek a BKV-val, a vádak alapján 1,49 milliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozva a közlekedési vállalatnak. Hűtlen kezelés bűntette miatt két év börtönbüntetésre ítélték Hagyó Miklóst, azonban az ítéletet négy évre felfüggesztették.
A teljes cikket az Origo.hu-n olvashatják.