Évről évre egye népszerűbb kirándulóhely az „ősvilági Pompei-nek” is nevezett ipolytarnóci ősmaradványok leletegyüttes. A 15-20 millió évvel ezelőtti Miocén korban ezt a területet egy vulkánkitörés terítette be hamuval, és őrizte meg az akkor itt élő ősállatok lábnyomait, valamint a növényzet egy részét is. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság most átadott új tárlata összefoglalja a terület kortörténetét, és az azt kutató tudósok munkásságát.
Igyekeztünk bemutatni a Föld különböző korszakait is, erre azért volt nagyon fontos rátérnünk, mert azt láttuk, hogy nagyon kevés vendég érti meg, hogy az egykori mediterráneumból hogyan került ide az a földréteg, ami az ősállatok lábnyomait tartalmazta
- mondta Nagy Júlia, a Bükki Nemzeti Park kommunikációs osztályvezetője.
A tárlatot önerőből készítette el a nemzeti park, de mivel az utóbbi években új leletek is előkerültek a környéken, az Ipolytarnóci Ősmaradványok kiállítóhelyét tovább bővítené a fenntartó.
A jelenleg látogatható területen túl, terület mellett, még további leleteket is találtak a kutatók, erre jelenleg finanszírozásunk nincs, terveink készülnek
- fogalmazott Bükki Nemzeti Park igazgatója, Rónai Kálmánné.
Az Ipolytarnóci Ősmaradványok leletegyüttest több mint 70 ezer látogató keresi fel évente, a helyszín szerepel a Világörökség várományosi listáján.
HírTV