Túl bonyolultak a rezsiszámlák a kormány szerint. Orbán Viktor a szerdai, vásárosnaményi kormányülés után kijelentette: a rezsiügy demokráciakérdés, és az állam feladata rendezni. „Ha egy ország polgárai az ő életüket alapvetően befolyásoló gazdasági eseményeket nem kapják meg érthető formában, akkor föl sem tudnak lépni az érdekeik védelmében, és ha nem tudnak fellépni az érdekeik védelmében, akkor mitől demokrácia ez?” – tette fel a kérdést a miniszterelnök.
A kormány februárra dolgoztatja ki az egyszerűsített számlákat a gáz- és áramszolgáltatók számára. „Hat éve mondjuk már mi is, hogy a 2008-ban bevezetett új számlák annyira bonyolultak, hogy talán még a szakemberek sem értik, és mindenképpen látnunk kell azt, hogy a panaszok 30 százalékát a számlák nem értése hozza. Talán a bizalmatlanság, ami a szolgáltatókkal szemben fennáll, is erre vezethető vissza” – közölte Boross Norbert, az ELMŰ Nyrt. kommunikációs igazgatója.
A 100 évvel ezelőtti villanyszámla négyszer ráfér a maira. A „szénfillérnek” az Európai Bizottság döntése miatt maradnia kell. A fogyasztók így támogatják például a Vértesi Erőműnek szenet szállító márkushegyi bányát, amelyet egyébként már rég bezártak volna, mert veszteséges. Brüsszel azonban jóváhagyta, hogy még egy évig működjön a mélyművelésű bánya. Utána az állami támogatásból a dolgozókat és a környezet helyreállítását fizetik majd a fogyasztók. „2018-ig az állam jogosan, 42 milliárd forinttal fogja és tudja támogatni a Vértesi Erőművet, illetve a márkushegyi bányát, és a márkushegyi bányászok átképzését, továbbképzését” – nyilatkozta Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikai államtitkára.
A döntés több mint 800 bányászt érint. Akinek megvan a 25 éves munkaviszonya vagy 5000 műszakot töltött a mélyben, korkedvezményes nyugdíjba is mehet. A Vértesi Erőmű a jövőben biomassza-tüzelésre fog átállni.