A köznevelési államtitkár egy bicskei általános iskolában tartott sajtótájékoztatót. Hoffmann Rózsa megismételte, hogy 2017-ig – 10-10 százalékos részletekben – a kormány végrehajtja az életpályamodellhez kapcsolódó teljes béremelést. Tavaly ugyanis csak az ígért összeg 60 százalékát kapták meg a pedagógusok. A bérek az életpályamodelltől függetlenül is nőnek a minimálbér-emelésnek köszönhetően.
– Egyedül a pedagógusok dicsekedhetnek olyan bértáblával, amelynek a számítási alapját a mindenkori minimálbér képezi. Egy-egy pedagógusra nézve idén januártól 6-8, de inkább 8-10 ezer bruttó forintnyi emelkedést jelent automatikusan – mondta Hoffmann Rózsa. – Ezt először a február elején kézhez kapott fizetésükben érzékelhetik majd. Ezenkívül a közalkalmazotti bértáblában megszokott három évenkénti automatizmus is érvényesül, ez a pedagógustársadalom mintegy harmadát érinti, szintén havi 8-10 ezer forint bruttó összeg erejéig – tette hozzá a köznevelési államtitkár.
Január elsejétől azonban nemcsak a fizetések változtak, hanem a tankönyvellátás menete is. A terjesztés után a tankönyvírás is állami feladat lett. Az iskolák két könyv közül választhatnak majd tantárgyanként.
– Sajnos nem fogalmaz olyan egyértelműen, ami alapján a tankönyvkiadók pontosan láthatnák azt, hogy valójában milyen szerepük lehet, akár csak a következő tanév tankönyvellátásában, illetve mikor, hogyan, milyen ütemben és milyen nagyságrendben várható a kiszorulásuk a magyar tankönyvellátásból – mondta a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének elnöke. – Nyilvánvalóan azon kiadók, amelyek ténylegesen és végérvényesen befejezik a tevékenységüket, azok felszámolódnak – tette hozzá Szarvas-Ballér Judit.
Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár viszont azt mondja: a törvény iskolatípusonként és a kerettantervenként korlátozza a tankönyvválasztás lehetőségét, de mivel az iskolák más-más kerettantervvel dolgoznak, a kiadóknak nincs okuk tartani a piacvesztéstől.