Egy év múlva, pont az amerikai elnökválasztás idejére, vagy az azt követő napokra érhet véget a folyamat, amellyel az Egyesült Államok kilép a párizsi klímaegyezményből.
Donald Trump amerikai elnök már a 2016-os választási kampánya idején is az egyezmény következetes ellenzőjeként lépett fel, kormánya pedig az elmúlt években mindent megtett a már elfogadott környezetvédelmi szabályozások lebontásáért, azt állítva, hogy azok gátolják az üzleti világot és ezzel előnyhöz juttatnak más országokat az Egyesült Államokkal szemben.
Az Egyesült Államok ki fog vonulni a párizsi klímamegállapodásból, de tárgyalásokat kezd, hogy újra csatlakozzon az egyezményhez, vagy legyen egészen új, az Egyesült Államok számára tisztességes megoldás, ami jó a vállalatoknak a munkásoknak, az embereknek, az adófizetőknek
- mondta már két éve is az amerikai elnök.
A párizsi klímaegyezményt 2015-ben hozták tető alá, azóta a világ szinte minden országa aláírta, így a klímaváltozás elleni küzdelem kérdésében az amerikai kormány gyakorlatilag szembefordult minden szövetségesével és legnagyobb versenytársaival. Donald Trump közben folyamatosan arról beszél, hogy nem hisz a klímaváltozásban.
Kalifornia évről évre az ellenkezőjét bizonyítja. A klímaváltozást kutató tudósok szerint a leggazdagabb, természeti kincsekben gazdag államban mostanra az tekinthető normálisnak, hogy rendszeresek és egyre nagyobbak az erdőtüzek. A múlt heti tűz például Los Angeles két fontos kulturális központját, a Getty Múzeumot és a Ronald Reagan Könyvtárat fenyegette.
A klímaváltozás drámai hatással van a kaliforniai erdőtüzek gyakoriságára. Ennek több oka van. Először is a fosszilis tüzelőanyag a termőföld kiszáradást okozza, ami a növények elszáradásához vezet. Másrészt mostanra nagyon elavult a fosszilis tüzelőanyagra épülő villamosenergia hálózatunk, és a rendszer hibái is sokszor okoznak tüzet
- magyarázta a klímakutató.
A tudósok az elektromos vezetékrendszer átalakítását javasolják. Átfogó, nagy hálózatok helyett kisebbeket kellene kialakítani, amelyekbe a megújuló energiát is be kell vonni és növelni kell az áramtárló elemek kapacitását is. Szerintük sürgősen lépni kell. Tavaly elektromos zárlat miatt keletkezett Kalifornia mindeddig legsúlyosabb tűzvésze, 85 ember halálát okozva.
HírTV