– A jegybank javaslataiban szakmai szervezetek korábbi felvetései köszönnek vissza, örömmel láttuk viszont ezeket a csomagban – mondta a Magyar Nemzet érdeklődésére Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke. A Magyar Nemzeti Bank kedden közzétett ötvenpontos csomagjában öt pont vonatkozik a lakáspiacra, otthonteremtésre.
Ezek között szerepel a barnamezős területek mielőbbi kijelölése és jogszabályban rögzítése, az ötszázalékos lakásáfa általános visszaállítása kiegészítve négyszázalékos szektorális különadóval, valamint az áfa-visszatérítés lehetőségének kiterjesztése az összes magyarországi településre a magáncélú lakásépítéseknél. A jegybank mindemellett fiataloknak és állami alkalmazottaknak szóló bérlakásprogramot szorgalmazott, továbbá azt, hogy ösztönözni kellene a hazai építőipari alapanyaggyártói kör és kapacitás bővítését.
Koji László szerint a lakásáfa visszavezetése megrendelőket, fejlesztőket, kivitelezőket egyaránt helyzetbe hozhat, és bár a szektorális különadó, illetve annak mértéke vitatható, szakmai körökben sem fogalmazódott meg más elképzelés. Az áfa-visszatérítésről azt mondta, ennek bevezetése esetén a lakásfelújításokat is be kellene venni a körbe. Az ÉVOSZ becslése szerint csak tavaly mintegy nyolcvanmilliárd forintra rúghatott az az áfamennyiség, amely a feketén vállalt munkák miatt nem érkezett be a központi költségvetéshez.
A szakszövetség számításai szerint építkezésnél legfeljebb hétmillió, felújításnál hárommillió forint forgalmi adót lehetne visszaigényelni, a felmerülő áfatartalom legfeljebb 50 százalékának erejéig. Koji László megjegyezte, a bérlakásprogramot is támogatják, noha itt „a finanszírozás és a megtérülés gyenge láncszem”.
Szerinte ugyanakkor nemcsak az anyagiparban lenne szükség kapacitásbővítést ösztönző lépésekre, hanem az egész értékláncban. – A legjobb anyagokat sem lehet megfelelően beépíteni modern kivitelezési technológiák alkalmazása nélkül – jegyezte meg az elnök.
Az ÉVOSZ elnöke közölte, megfelelő irányba próbál lépni a jegybank, de az igazán jó az lenne, ha állami részről komplex, több évre szóló lakásgazdálkodást alakítanának ki.