Mióta az Európai Unió Bírósága (EUB) tavaszi döntése nyomán a magyar kormány megszüntette a tranzitzónákat, csupán huszonhat menedékjogi kérelem benyújtására irányuló szándéknyilatkozat érkezett az Országos Idegenrendészeti Főigazgatósághoz (OIF) a magyar külképviseletektől – tájékoztatta a Magyar Hírlapot a Belügyminisztérium. Ismert, az EUB május 14-én őrizetnek minősítette a magyar tranzitzónákat, a kormány ezért megszüntette azokat, a menedékkérelmek beadását pedig a követségekre szervezte ki. A bezárásokat követően kétszáznyolcvanhárom menedékkérőt az OIF Vámosszabadiba, illetve Balassagyarmatra, az ország mélységében elhelyezkedő nyílt befogadó intézményekbe szállította. Ám, mint azt a minisztérium közölte, nem mindenki élt a lehetőséggel, Szerbia irányába három fő önként hagyta el a tranzitzónát, másik négy fő pedig idegenrendészeti őrizetbe került.
A bevándorláspárti szervezetek, megmondóemberek azt várták a döntést követően, hogy javulni fog a „menedékkérők” helyzete, azonban nem így történt, mi több, az illegális bevándorlás okozta migrációs nyomás sem csökkent Magyarország déli határszakaszain. Az év negyvenötödik hetében 544 főt tartóztattak fel, 1043 embert kísértek vissza a határkerítésen felszerelt IBH kapukon keresztül, és huszonöt embert vontak eljárás alá a hatóságok. A Magyar Hírlap a bécsi terrortámadás kapcsán is érdeklődött a Belügyminisztériumnál. Leszögezték: a 2015-ös párizsi merénylet óta a terrorizmus az egyik, ha nem a legkomolyabb veszélyforrás az európai államok biztonságára, egyúttal a legnagyobb kihívás a terrorelhárítással foglalkozó szervek részére. Ezért a rendőri és titkosszolgálati együttműködésben folyamatos az információcsere, a Terrorelhárítási Központ (TEK) pedig folyamatosan végez kockázatelemzéseket – különös tekintettel a külföldi partnerszolgálatoktól érkező adatok esetleges magyarországi vonatkozásaira –, és magas szinten tartja felderítési kapacitásait, szűri a terrorkockázatot jelentő személyeket, vizsgálja a hazánkba érkező illegális migránsok esetleges terrorkötődését – tették hozzá.
Magyarországon a terrorfenyegetettség szintje jelenleg harmadik (közepes) fokozatú – tájékoztatott a tárca, kiemelve azt, hogy a magyar állampolgárokat közvetlenül fenyegető terrorcselekmény elkövetésére vonatkozó információ továbbra sincs a hatóságok birtokában, azonban az Európában megnövekedett általános terrorveszélyeztetettségre tekintettel a Terrorelhárítási Központ felkészült, hogy bármely, a lakosság biztonságát veszélyeztető információ felmerülése esetén haladéktalanul megtegye a szükséges intézkedéseket.