A kormány kampányt indított a nevelőszülői hivatás népszerűsítésére, ettől azt várják, hogy a jelenlegi 5200 fős nevelőszülői létszám növekszik majd. Ennek érdekében újabb támogatásokat vezetnek be, 2020-tól például már a nevelőszülők is megkaphatják majd a GYEDet, a nevelt gyermekek után.
Lemosható díszítés készül a székesfehérvári raodshow-n ami a nevelőszülői hivatást népszerűsítette. Bernadett óvodapedagógus és két saját gyermeke mellett, 4 éve már nevelőszülőként is dolgozik. Azt mondja azért, mert segíteni szeretne a bajba jutottakon, és megmutatni a rászorulóknak hogy milyen teljes családban élni. Szerinte még mindig sok az előítélet és a tévhit, a nevelőszülőkkel kapcsolatosan.
Nagyon sok az előítélet ezzel kapcsolatban, azt gondolom hogy kár. Egy rendezvény viszont nagy lehetőség hogy feltegyék a kérdéseket a szakemberek és szülők felé hogy mivel is jár ez? Milyen hálás tud lenni? mennyi szeretet van a kisgyerekekben…családban nevelkedhetnek és látnak példát hogy lehet másképp is élni. Azt gondolom, hogy ennél nagyobb lehetőség ebben nincs is
– mondja Csányné Kerti Bernadett.
A sóstói stadion volt az idei első állomása annak az országos rendezvénysorozatnak, amit az Emberi Erőforrások Minisztériuma indított annak érdekében, hogy minél többen megismerhessék és válasszák a nevelőszülői hivatást.
„Ide nézz mi van nála”– a gyerekeket a bűvész mellett bohóc, kézműves foglalkozások és játszóház várta. A felnőttek pedig találkozhattak nevelőszülőkkel és tanácsadáson vehettek részt. Nevelőszülő minden legalább 24 éves, büntetlen előéletű jelentkezőből lehet aki elvégzi a szükséges képzéseket. A nevelőszülői hivatás foglalkoztatási jogviszonynak számít, az állami támogatást pedig a minimálbérből számolják. A szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy ez nem örökbefogadást jelent, a gyermeknek engedni kell azt is, hogy kapcsolatot tartson vér szerinti rokonaival.
Természetesen , abban az esetben ha a gyermeknek az érdeke ezt kívánja. Vannak ettől eltérő helyzetek, de az általános és a gyakori az az, hogy a gyermeknek az övéi közt a helye és ennek érdekében nekünk, szakembereknek, működtetőnek, ellátást nyújtónak, hozzá kell segítenünk hogy az övéivel a kapcsolatot tarthassa
– mondta Deresné Tanárki Mária a Fejér Megyei Gyermekvédelmi Központ intézményvezetője.
Magyarországon a gyermekvédelmi rendszerben gondozott 23 ezer fiatal közül 15 ezren élnek nevelőszülőnél. A kormány célja hogy a jelenlegi 5200-as nevelőszülői létszám pedig tovább bővülhessen és minél több gyermek családban élhessen, ezért mindezt újabb támogatásokkal ösztönöznék.
Jövő év január 1-től a nevelőszülőknél egy új családtámogatási rendszer is bevezetésre kerül, a nevelőszülői GYED, így a nevelőszülők is a nevelt gyermekek után GYED-ben tudnak részesülni majd
– mondta Fülöp Attila az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára.
A székesfehérvári roadshow-n átadták annak a rajzpályázatnak a díjait, amelyre a nevelőszülőknél élő gyermek, saját életükről szóló munkákkal pályázhattak.