Az MSZP képviselője nem sokat időzött az alkotmánybírákat jelölő eseti bizottság ülésén. „Ugyanaz a színjáték és méltánytalan eljárás zajlik, amely az eddigiekben is. Kormányközeli alkotmánybírókat jelöl a bizottság. Ebben a Magyar Szocialista Párt parlamenti frakciója nem kíván részt venni, és most elhagyom az üléstermet” – jelentette be Tóth Bertalan frakcióvezető-helyettes.
A bizottság alelnöke zárt ülést rendelt el a jelöltek személyes adatainak védelmére hivatkozva. A kormánypártok jelöltjeit az ülés után Gulyás Gergely ismertette: „Jelöltük Czine Ágnest, aki a Fővárosi Ítélőtábla büntetőkollégiumának vezetője, a Károli és a Pázmány egyetem oktatója; jelöltük Sulyok Tamás ügyvédet, aki a Szegedi Tudományegyetem alkotmányjog-tanszékének oktatója; és jelöltük Varga Zs. Andrást, aki a Pázmány egyetem dékánja, korábban legfőbbügyész-helyettes volt.”
Az ellenzéki pártok közül csak az LMP állított saját alkotmánybíró-jelölteket. „Azt gondolom, hogy egy parlamenti frakció, amelyik a választók bizalmából frakciót alakíthat, annak ellenzéki pártként kötelessége minden esetben alternatívát felmutatnia, ezt tettük most is” – fejtette ki Schiffer András.
A Jobbik szerint felesleges lett volna saját jelölteket megnevezni, mert a kétharmados kormánytöbbség úgysem szavazta volna meg őket. „Abban a részében, hogy jelöljünk, nem vettünk részt, hiszen sok értelme nincsen. De ugyanúgy, mint már korábban, az alkotmány elfogadásánál is, a munkában, a szavazásban részt veszünk” – fogalmazott Gyüre Csaba, az eseti bizottság alelnöke.
Az alkotmánybíró-jelöltekről várhatóan jövő héten szavaz a parlament. Megválasztásukhoz kétharmados többség kell, megbízatásuk tizenkét évre szól. Az Alkotmánybíróság jelenlegi tagjai közül Bragyova András és Kovács Péter szeptember végén, Balogh Elemér pedig novemberben távozik.