„Az összevissza időjárás miatt megbetegedtek az indák, és már nem nevelték ki normális méretre a dinnyéket” – mondta Rab Tamás, őstermelő.
Amik beértek azok helyén már csak gaz van. A gyümölccsel Vajszló környékén alig egy tucat termelő foglalkozik. Hektáronként 600 mázsa termett, ami közepesnek mondható, a minőségre viszont nem lehetett panasz. A szokásosnál rövidebb szezon oka egyrészt a tavaszi nagy meleg és a július végi augusztus eleji száraz hőség volt.
„Mivel az időjárás ilyen gyors volt úgymond gyorsan növesztette a növényt, ezért most minden két héttel előbb volt, vagy talán még hárommal is. Hamarabb következtek be azok a folyamatok, ami ugye az érésig elvezet. Így az érés is hamarabb lement. Egyszerre volt, tehát nem folyamatosan ért. Egyszerre beérett minden és hát így itt vagyunk augusztus elején és már nincs is dinnyénk” – tette hozzá Rab Tamás.
A felvásárlási ár 160-180 forintról indult, ami a dömping idején 60-ra csökkent. A piacon pár napja még 100-120 forint volt kilója, most azonban drágulni kezdett.
„Nagyon sajnálatos a dolog, mert az Ormánságnak, sőt Vajszlónak a dinnye az egyik szimbóluma, mivel a vajszlói dinnye elég híres, és most bizony ezzel a hírnévvel csak rövid ideig tudunk dicsekedni. Kifutóban van, holott csak most kellene jönni dinnyeszezon javának” – nyilatkozta Horváth István, Vajszló polgármestere.
A gyümölcs nem tűnik el teljesen a piacról, mert aki kései érésű fajtákat is ültetett annak még lesz belőle, másrészt az áruházláncok külföldről pótolják a magyar dinnye kiesését.