A program szerint bizonyos betegségcsoportoknál ha az érintett nem működik együtt, csak alacsonyabb támogatású gyógyszert kaphat. A cukorbetegek esetében már idén életbe lép a változás.
A cukorbetegek fele az olcsóbb, úgynevezett humáninzulint használja, másik fele pedig a drágább, korszerűbb, analóg készítményt. Júliustól egy vérteszttel negyedévente felül kell vizsgálni a betegek állapotát. Ha a vércukorszint egy évben kétszer meghaladja a 7 százalékot, a drágább gyógyszer támogatásának felét elveszíti a beteg, azaz kénytelen lesz visszaállni a korszerűtlenebb készítményre. Rossz eredményt okozhat, ha a betegek nem tartják be a diétát vagy az orvos utasításait.
Kis János Tibor diabetológus főorvos, a Budai Irgalmasrendi Kórház szerint azonban sok betegnél nem lehet elérni a hétszázalékos értéket. „Az idős betegek, azok a betegek, akiknek a cukorbetegségét a hasnyálmirigyének a betegsége okozta, tehát ahol nem primer cukorbetegség, hanem hasnyálmirigy-betegség okozta cukorbetegség van, ott sokkal nehezebb elérni a 7 százalékos hemoglobin A1c-értéket.”
Nem csak a cukorbetegeknél
A második Széll Kálmán-terv szerint nem csak a cukorbetegeknél változik a gyógyszertámogatás. Más betegeknek is kisebb támogatás jár majd, ha nem tartják be az orvosi utasításokat.
Nagy Zoltán, az Országos Idegtudományi Intézet főigazgatója elmondta: tragikus, ahogy a súlyos magasvérnyomás-betegek 2–3 hónap után elhagyják a gyógyszert, mondván már jó a vérnyomásuk. Ez véleménye szerint az ismeretek hiányából is adódik, és abból, hogy ha egy autoritásnak számító orvos mond valamit, azt a beteg nem fogadja el, mert úgy gondolja, ő jobban tudja. „Ez rossz jelenség, itt valamiféle szigorra van szükség” – tette hozzá.
Tomcsányi János, a Budai Irgalmasrendi Kórház osztályvezető főorvosa szerint a jogalkotónak pontosan meg kell határoznia, hogy mi alapján kell majd egy beteget nem együttműködőnek minősíteni.
Hiábavaló kiadások
Az intézkedést a nemzetgazdasági minisztérium a pazarlás megszüntetésével indokolja. Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára szerint tízmillió forintokat költenek az adófizetők olyan gyógyszeres kezelésekre, amelyek a betegegyüttműködés hiányában gyakorlatilag teljesen hiábavaló kiadásnak tekinthetők.
Azt egyelőre nem tudni, hogy mely betegségcsoportoknál vezetik be a rendelkezést. A konkrét javaslatot a Nemzeti Erőforrás Minisztérium dolgozza ki.