Hódok fogának a nyomai látszanak ezen a fán is. A kártevők a növényzeten túl, a vízügy rendszereire és az elektromos szolgáltatásra is veszélyt jelentenek.
„Szinte minden vízfolyáson megtalálható egy-egy hód, illetve a károsításának a nyomát észleljük. Egyrészt kárt okoz azzal, hogy visszaduzzasztja a vizet és néha ez elöntéssel jár, de ez erdészetben igazán nagy problémát nem jelent. A legjelentősebb károkat olyan helyen okozzák, ahol az erdősítésen lévő fákat, tehát a kis fákat rágják ki és azt hordják be a vízbe"
- mondta Gyergyák Lajos, a Zalaerdő Zrt. Letenyei erdészetének erdészetigazgatója.
A rágcsálók Zalába Horvátországból, a Murán úsznak fel. Eredeti élőhelyük az elmúlt évszázad alatt teljesen átalakult: az egykori ártéri erdők helyét a nyaralók, vízügyi védművek és az erdőgazdaságok vették át.
„1988-óta védett Magyarországon, 50 000 Ft az értéke, ezen kívül a Berni egyezmény, amely az európai növény és állatfajokat védi, az is védelme alá vette. Nem lehet csak úgy lövöldözni, vagy agyonverni, vagy valami, tehát ehhez engedély kell. A védett fajok állományának az apasztásához, a mai jogrend szerint, a kormányhivatalok természetvédelmi hatóságainak engedélye szükséges”
- fogalmazott Horváth Jenő, a ZMKH földművelésügyi osztályvezetője.
Ilyen engedéllyel fogják be a hódokat az E.on munkatársai is Zala megyében, mivel rendszeresen áramszünetet okoznak a felsővezetékekre dőlő megrágott fák.
„Az áramellátás zavartalansága érdekében engedélyt kértünk az elszaporodott hódok befogására, ez zajlik jelenleg. Különösen azért volt erre szükség, mert olyan helyen döntik a fákat a villamos hálózatra, melyet nagyon nehéz megközelíteni, még jó időben is. Amikor viszont bejön az igazi fagyos, nagyon jó idő, akkor gyakorlatilag megközelíthetetlenek lesznek ezek a területek”
- mondta az E.On regionális kommunikációs szakreferense, Varga Ivett.
Magyarországról 1854-ben szinte teljesen eltűntek ezek az állatok. Az 1920-as sikertelen próbálkozásokat követően, 1996 és 2008 között több százat telepítettek be belőlük az ország különböző pontjain. Napjainkra számuk – a becslések szerint- a tízezret is elérheti.
HírTV