Az elmúlt öt évben az ellenzéki EP-képviselők, Morvai Krisztina kivételével, mind „Brüsszelt képviselték Magyarországon, és nem a magyar érdekeket Brüsszelben” – mondta Gulyás Gergely a Mandinernek adott interjújában.
A Miniszterelnökség első embere szerint „pazarlás” olyan európai parlamenti képviselőket választani, akik Brüsszelt fogják képviselni, „van belőlük elég Brüsszelben”. Szerinte olyan képviselőket kell küldeni az Európai Parlamentbe, akik a magyar érdekeket fogják képviselni, erre pedig az elmúlt öt év során a Fidesz és a KDNP képviselői voltak alkalmasak.
Erős nemzetek alkotta erős Európa vagy Európai Egyesült Államok?
„Nekünk világos és egyértelmű politikai céljaink vannak, nem szabad, hogy az Európai Néppárt balliberális irányba forduljon. Ma a legbeszédesebb kérdés az, hogy erős nemzetek alkotta erős Európáról vagy Európai Egyesült Államokról beszélünk. Ami a kettő közötti különbséget egyértelművé teszi, az a migrációhoz való viszony. Akik Európai Egyesült Államokról beszélnek, azok azt szeretnék, hogy Európának az a nemzeti sokszínűsége, amely ennek a kontinensnek az egyik legnagyobb értéke, az szűnjön meg, a nemzetek oldódjanak fel, a tagállami hatáskörök marginalizálódjanak vagy kerüljenek át Brüsszelbe. Mi pedig azt mondjuk, hogy
a migrációt el kell utasítani, a bevándorlást meg kell állítani,
a tagállamokra kell bízni és nemzeti hatáskörben kell hagyni azt a kérdést, hogy ki az, aki akar befogadni bevándorlókat, s ki az, aki nem. Ez a vita lényege. Azt szeretnénk, hogy az Európai Néppárt ne haladjon tovább a balliberális irányba, hanem egy konzervatív, kereszténydemokrata pártcsalád legyen a jövőben is. Ahogy ez a vita eldől, úgy fog eldőlni az is, hogy a Fidesz marad-e a Néppártban vagy sem” – válaszolta a fideszes politikus arra a kérdésre, min múlik a Fidesz néppárti tagsága.
„Ennek a választásnak egyedülállóan nagy tétje van, mert ugyan eddig is egy időben tartották meg az európai parlamenti választásokat, de azok valójában csak a huszonnyolc tagállam belpolitikai helyzetképét mutatták meg. Most viszont valóban
Európa jövőjéről van szó, a bevándorlás kérdése pedig a legfontosabb kérdése a választásnak”
– fejtette ki a miniszter.
Strache-ügy, osztrák kormányválság
A minisztert a pénteken kirobbant Strache-ügyről is kérdezte a Mandiner. Gulyás szerint a most távozó osztrák kormány az elmúlt másfél évben sikeresen kormányozta Ausztriát.
„Úgy tűnik viszont, hogy ezt a kormányt egy belpolitikai botrány kapcsán egy hét alatt teljes egészében el lehet távolítani”
– utalt a miniszter arra, hogy Sebastian Kurz kancellárral szemben az osztrák szociáldemokraták bizalmatlansági indítványt nyújtottak be, amelyről hétfőn szavaz az osztrák parlament.
„Ami ezen a valóban illegálisan, vélhetően titkosszolgálati segédlettel rögzített videón elhangzik, az sajóügyben pont az ellenkezője a magyar kormány politikájának, hiszen mi azt mondtuk, hogy a sajtó maga is fontos része a nemzeti szuverenitásnak, emiatt pedig az a szerencsés, ha nemzeti tulajdonban van. Egy állam úgy tudja leginkább a külföldi beavatkozás lehetőségét mérsékelni, ezáltal a saját szuverenitását megőrizni, ha a sajtóorgánumok nincsenek nyolcvan vagy kilencven százalékban külföldi tulajdonban” – tette hozzá a politikus, aki szerint emiatt a tartalmi nézetkülönbség miatt
„kizárt dolog, hogy ilyen felvétel egy magyar kormánytagról elkészüljön”.