A felszólítás baloldali és zöldpárti javaslatra a Macedónia uniós csatlakozás irányába tett előrehaladását értékelő jelentésbe került be. A dokumentum leszögezi, hogy a Magyarországra szökött volt macedón kormányfőt hazájába törvényesen ítélték el hivatali visszaélés miatt. A képviselők szerint az eljárás beavatkozás a balkáni ország belügyeibe és a macedón igazságszolgáltatás és jogállamiság semmibevételének tekinthető. Az európai parlamenti állásfoglalást néppárti képviselők is megszavazták, a határozatnak azonban jogi kötelező ereje nincs a magyar kormányra.
Kettős mérce
Nem véletlen, hogy annak a macedón elnöknek a kiadatását szorgalmazza az unió, aki kerítést épített saját országában a migráció megállítására - fogalmazott a Miniszterelnökség államtitkára. Kovács Zoltán szerint az Európai Parlament állásfoglalása kettős mércét alkalmaz.
Támadásnak minősítik az elfogadott módosítókat
A Fidesz-KDNP európai képviselőcsoportja Magyarország elleni, ideológiai természetű támadásnak minősítette az elfogadott módosítókat, aláhúzva, hogy a delegáció nem szavazta meg ezt a szöveget, noha a kormány elkötelezett támogatója a nyugat-balkáni országok euroatlanti integrációjának.
Tőkés László fideszes EP-képviselő hangsúlyozta, hogy a magyar hatóságok a törvényesség teljes betartásával jártak és járnak el. Továbbá azon véleményének adott hangot, hogy Gruevszki „megbuktatása, majd elítélése hátterében feltételezhetően a migrációs kérdés, illetve a Soros-lobbi áll”.