A Mandiner.hu górcső alá vette a Political Capital (PC) Nemzetbiztonsági Hivatalnak készített tanulmányait, amelyek 2006 és 2009 között láttak napvilágot. Az iratcsomag egy része korábban a Magyar Idők birtokába jutott közérdekű adatigénylés útján, ám a teljes anyag azután került nyilvánosságra 2016-ban, hogy PC-t alaposan megtépázta a dokumentumok körüli botrány.
A húszezer oldalnyi iratot cikksorozatban dolgozza fel a Mandiner, amelynek első részében a tanulmányok tartalmát, keletkezésük hátterét és a szereplőket ismertetik.
- Az iratok 2006 és 2009 között keletkeztek, terjedelmük mintegy húszezer oldal.
- A Political Capital akkori vezetői, Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián cégei 2006 és 2010 között 432 millió forintnyi kormányzati megbízást kaptak, csak az NBH-tól – az Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődjétől – 90 millió forint érkezett. A PC 2019 óta az amerikaiak emberének, Krekó Péternek a cége, amely leplezetlenül terjeszti itthon a tengerentúlról importált propagandát.
- A tanulmányok keletkezése idején a Gyurcsány-kormány részéről Szilvásy György felügyelte a titkosszolgálatokat, az NBH akkori főigazgatói Galambos Lajos, majd Laborc Sándor voltak. A Bajnai-kormány idején a Datadat kapcsán manapság is felbukkanó Ficsor Ádám felügyelte a szolgálatokat és 2009 második felében Balajti László vette át az NBH vezetését, aki nyilvánosságra hozta a szerződések tényét és leállította a kifizetéseket.
- Az PC által készített iratok nagy része napirendkutatás, vagyis a cég elemzői azt figyelték, hogy az országos lapokban, az internetes és elektronikus médiában milyen kontextusban jelenik meg az NBH, és a kémelhárítás vezetését érdeklő témák. A PC tanulmányaiban nyomon követték a szélsőségesek tevékenységét, figyelték a blogjaikat és rendszeresen olvasták a Kuruc.infót.
- A leginkább figyelemre méltó anyagok az NBH arculatépítéséről szóltak, de a PC elemzői a jóslás kategóriájában is kipróbálhatták magukat: kéthetes politikai előrejelzéseket készítettek. Mindemellett közvélemény-kutatásokat is készítettek, amelyekben pártpreferenciákat is vizsgáltak.
- A PC elemzései nem jutottak el azokhoz a titkosszolgákhoz, akik esetleg használhatták volna őket munkájuk során, ám az anyagok nagy többsége nem is releváns nemzetbiztonsági szempontból – állította a Mandinernek több korábbi magas rangú NBH-tiszt.
A teljes cikket a Mandiner.hu-n olvashatják.