„Szakmai és politikai döntés született”
– ezt mondta Gulyás Gergely a keddi Kormányinfón a Hír TV kérdésére a társadalmi nemek egyetemi képzés megszüntetéséről. Szakmailag az alacsony hallgatói létszámmal magyarázta a döntést, politikailag pedig azzal, hogy minden ember vagy férfinak vagy nőnek születik.
„Nem szexről szól, és nem WC-használatról a társadalmi nemek tudománya, csak egyes politikusok ezt nem tudják fölfogni” – mondja Wessely Anna. Az ELTE oktatója az akkreditáció visszavonását viszont egyértelműen politikai döntésnek tartja. Szerinte a képzés valójában olyan társadalmi problémákra keres tudományos választ, mint például férfiak és nők közötti különbség a munkabérekben vagy a munkateljesítményük eltérő társadalmi megbecsültsége.
Egy civilszervezet online petíciót indított a szak megszüntetéséért, amelyet már csaknem 8 ezren aláírtak. „A gyerekeknek nemváltoztató műtéteket írnak elő, egyre több országban bevezetik az azonos neműek közti házasságot, és azt látjuk, hogy pont a genderszakok termelik ki azokat az aktivistákat, akik ezt aztán a nemzeti kormányoknál is, és a nemzetközi szervezeteknél ezt kilobbizzák” – fejtette ki Zaymus Eszter, a CitizenGO kampányigazgatója Magyarország élőben című műsorunkban.
A szakok megszüntetéséről szerdán sem az ELTE, sem a CEU nem kívánt nyilatkozni a Hír Televíziónak. Korábban a Magyar Rektori Konferencia nem támogatta a társadalmi nemek tanulmánya szak előzetes szakmai egyeztetések nélküli törlését.
A döntés jogszerűségét a szocialisták sem kérdőjelezik meg, bár az eljárást helytelenítik. „Nem tartom helyesnek ezt a döntést, még ha jogszerű is, hiszen van erre lehetősége az akkreditációs bizottságnak” – nyilatkozta Molnár Zsolt országgyűlési képviselő.
A jobbikos Ander Balázs az egyeztetést hiányolta. „Nem fogok krokodilkönnyeket hullajtani a genderszak megszüntetése miatt. Ez tény és való. Az megint egy másik kérdés lehet, hogy ezt a kormányzat hogyan vezényli le, és mennyire egyeztetett előtte” – tette hozzá az országgyűlési képviselő.
Az érintett egyetemeknek 24 órájuk volt véleményezni a döntést és megküldeni szakmai álláspontjukat az Emmi-nek.