Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén leszögezte: A kormány fókusza a gazdaságon van. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy az orosz energiaellátást továbbra is fent fogják tartani, valamint a rezsi csökkentett árakat képes lesznek ezután is finanszírozni.
A háborúból ki fogunk maradni! Nagy nyomás lesz, préselni fognak bennünket, de elég erősek vagyunk, miután nem koalíciós kormányunk van, elég erősek vagyunk, hogy ki maradjunk a háborúból
- szögezte le a miniszterelnök. Azt is hozzátette: a szankciókat, amelyek sértik Magyarország érdekeit, továbbra is megfogják vétózni, az orosz energiaellátást fent fogják tartani, valamint a rezsi csökkentett árakat képes lesznek finanszírozni.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a 2022-26 között működő kormány fókusza a gazdaságon lesz, és ennek alapján épült fel az ötödik Orbán-kormány is, hiszen már a 2022-es megalakulásukkor tudták, hogy az előttünk álló négy éve nagy kérdése a gazdaság lesz - mondta a kormányfő.
A magántulajdoni és piaci rendszeren nem kíván változtatni a kormány. Orbán Viktor azt is közölte: hogy a makrogazdasági célokat csak piaci finanszírozás mellett lehet elérni. A kormány pedig csak addig avatkozik bele, amíg a piaci finanszírozás nem áll helyre, így számukra ez egy válságkezelés.
A Magyarországi munkahelyeket pedig elsősorban magyaroknak kell betölteniük
- tette hozzá Orbán Viktor.
A miniszterelnök úgy fogalmazott:
Magyarország a magyaroké és nem engedhetjük meg, hogy kényelmi szempontból engedjünk be idegen munkaerőt.
A kormányfő a felsőoktatás kapcsán kitért az Erasmus-ügyre is. Szerinte az unió el akarja venni a magyar egyetemektől a versenyelőnyt.
Kiemelte ugyanakkor, hogy ha nem tudnának megállapodni az unióval, Erasmus-program akkor is lesz, legfeljebb magyar forrásból finanszírozva.
A kormányfő beszélt arról is, hogy a járműipart mindenképp meg kell tartani. Orbán Viktor kiemelte: az akkumulátorügy stratégiai kérdés, minden magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy élhető környezetben élhessen. Magyarország pedig továbbra is a legszigorúbb biztonsági előírásokat alkalmazza minden ipari beruházás esetén - mondta a kormány fő.
Parragh László: az infláció a gazdaság számára is a legnagyobb kihívás
Az inflációt a gazdaság számára is a legnagyobb kihívások közé sorolta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke csütörtökön a kamara idei Gazdasági Évnyitó gazdaságpolitikai fórumán, Budapesten.
Hangsúlyozta, hogy az áremelkedés ütemét minimális növekedési veszteséggel kellene letörni, és úgy fogalmazott ehhez a kormány, a Magyar Nemzeti Bank és a gazdaság szereplőinek együttműködésére van szükség. Egyben megerősítette, hogy a gazdaság szereplői készek az együttműködésre.
Parragh László jelezte, hogy a kamara már korábban figyelmeztetett az inflációs veszélyre, és az intő jelek között sorolta fel példaként a nyersanyagárak emelkedését, a járvány miatt megbomlott kereslet-kínálat egyensúlyát, az energiaár drasztikus emelkedését az orosz-ukrán háború kirobbanása miatt, a romló külkereskedelmi mérleget, a dráguló államháztartási finanszírozást és a gyengülő forintárfolyamot.
Arra, hogy sikeresek voltak-e az MNB reakciói kifejtette, hogy egy Magyarország méretű ország folytathat ugyan sikeres unortodox gazdaságpolitikát, de kérdésesnek nevezte, hogy tartósan sikeres lehet-e e az unortodox monetáris politika.
HírTV/MTI