Sosem gondolta volna, hogy könyvet fog írni Magyarországról – kezdte Frank Füredi szociológus professzor, aki a Hír TV Magyarország élőben című műsorának volt a vendége –, de bárhol járt Európában, azt vette észre, hogy Magyarország mindig a kritika kereszttüzébe került, és rájött, hogy ezek a kritikák egészen mást mutatnak, mint amit ő tapasztal, ha Magyarországon tartózkodik.
Azt mondta: ez a könyv azért született, hogy elmagyarázza a nyugati embereknek, hogy mi történik Magyarországon – hogy mi jogos és mi nem a kritikákból.
Frank Füredi úgy véli Magyarország önállóságát éri a legtöbb kritika, szerinte sokan vannak az Európai Unióban, akik azt szeretnék, ha a magyarok jó kisgyerek módjára viselkednének, „akik mindig azt mondják, amit a papájuk mond nekik”, éppen ezért nem szeretik, ha a magyarok véleménye eltér az európai mainstreamtől.
„Nagy probléma Nyugat-Európa szemében, ha valaki, úgy mint Magyarország, nagy hangsúlyt fektet a szuverenitásra” – mondta.
„A keresztesháborúkat megidéző kegyetlen kultúrharc zajlik most Európában, és ennek a célkeresztjében van Magyarország” – írja könyvében Frank Füredi.
A szociológus szerint Európa elveszítette hagyományait, értékeit, és úgy látja, hogy sem a bal-, sem a jobboldal nem érti mit jelent az, hogy mi nyugatiak vagyunk, európaiak vagyunk – ez jelenti szerinte a mai „háborút”.
Füredi kifejti, hogy sokan vannak, akik azt vallják, hogy a család már nem olyan fontos, a vallás pedig egy régi dolog, már „csak a buta embereknek fontos”, és most már mindegy, hogy milyen kultúrában élünk.
Azt mondják, hogy a magyarok nem európai értékeket képviselnek, de pont fordítva van – véli Füredi. Szerinte ma Nyugat-Európa nem hisz az igazi értékekben, „mindig új értékeket találnak ki, amire azt mondják, hogy a mi Európánk”.
Füredi úgy látja a migráció kérdése vitathatatlanul kulcsszerepet játszik Magyarország negatív megítélésében, de szerinte egy ennél fontosabb dolog is kidomborodik, ez pedig a szuverenitás hangsúlyozásának kérdése, amit az EU nem tud elviselni, mivel az unió úgy gondolja, hogy a tagállamoknak csak bizonyos mértékig szabad önállónak lenniük, és azt is csendben.
Lengyelország és Magyarország az a két állam, amelyet populizmussal és nacionalizmussal vádolnak. Füredi szerint azonban sokkal nagyobb baj az antipopulisták mozgása Európában. Szerinte utóbbiakat az zavarja, hogy a politikusok „közel mentek” az emberekhez. Úgy látja, hogy nyugat-európai politikai elitközpontú, technokrata és „félnek az egyszerű emberektől”.
Füredi szerint ebben a „háborúban” nem lehet kiegyezés, szerinte a harc még sokáig fog tartani. Rámutatott, hogy a nyugat-európai elit nagyon erős, tekintve a médiatúlsúlyra, amivel rendelkeznek, valamint a kultúra irányát is ők szabják meg, és ezáltal tömegeket tudnak befolyásolni. Úgy látja azonban, hogy egyre többen vannak, akik ezzel szembe helyezkednek, ez pedig – szerinte – optimizmusra ad okot.
Úgy gondolja, hogy egyre több országban szavaznak majd ez az európai elit ellen – példaként említette Olaszországot, Franciaországot, vagy éppen Svédországot. Szerinte ennek az iránynak a folytatásában kulcsszerepe lesz a V4-eknek, mint Európa egy fontos erőpontja.
Tekintse meg a teljes interjút: