A Hallgatói Hálózat (HaHa) tagjai hétfőn este ismét a hallgatói szerződések miatt vonultak az utcára. A diákok egy része elutasítja a szerződés alaptörvénybe foglalását. Az Ab-nek e szabállyal szemben tartalmi kifogása nem volt, kizárólag formai kifogások miatt állapított meg alkotmányellenességet.
Az alaptörvény módosításáról szóló vita expozéjában ezzel indokolta a fideszes Gulyás Gergely, hogy a kormánypártok az alaptörvényben rögzítik, hogy a felsőoktatási tanulmányok törvényi feltétele a munkavállalás.
„Társadalmi szolidaritásról nem lehet beszélni akkor, ha a közpénzben fizetett felsőoktatásban ingyenesen részt vevő hallgatók elhagyják az országot anélkül, hogy valaha visszatérnének” – fogalmazott a képviselő. Hozzátette: az, hogy a diploma megszerzését követő 20 évből 10 évet itthon kell dolgozni, még a huzamosabb külföldi tartózkodást sem zárja ki.
A család és a házasság alkotmányos védelméről Gulyás azt mondta: a kormánypártok elképzelései nem változtak. Szerintük a házasság férfi és nő között jöhet létre, a szülő-gyermek viszony pedig a család alapja. A szocialisták ezt is elfogadhatatlannak tarják.
Az MSZP korábban nem vett részt az alaptörvény megalkotásában, a vitát ezután is bojkottálják, a képviselők kivonultak az ülésteremből. „A demokratikus ellenzék egyetlen frakciójaként nem látjuk értelmét a további vitának” – fogalmazott Bárándy Gergely.
A kommunizmus bűneinek elítéléséről szóló nyilatkozat is az alaptörvénybe kerül, ám a normaszöveg nem tartalmazza majd az MSZP nevét. A Jobbik szigorítana, a radikális párt csökkentené az MSZP állami támogatását, illetve jóvátételt is fizettetne velük.
„A Magyar Szocialista Munkáspárt vagyonát egy tollvonással, egy jogi trükkel a MSZP vagyonaként tüntették fel és ezzel a mai napig hitelt érdemlően nem számoltak el” – fejtette ki Gaudi-Nagy Tamás.
Az alkotmánymódosításban szerepel még, hogy az állami felsőoktatási intézmények gazdálkodási rendjét a kormány határozza meg és hogy a hajléktalanoknak megtilthatják az önkormányzatok, hogy az utcán éljenek.