A Főkefe a legnagyobb megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató hazai cég. Az ország 76 telephelyén 3500 olyan ember dolgozik, akiknek máshol alig lenne esélyük elhelyezkedni. „Nagyon sok úgymond egészségeseket foglalkoztató cégnél viszolyogva állnak az ilyen emberekhez, és félnek azoktól a problémáktól, amik felmerülnek az ő foglalkoztatásukkal kapcsolatban, ezért igen nehéz elhelyezkedni, mind szakképesítéssel, szakképesítés nélkül pedig lehetetlen” – mondja Vincze Miklós.
A kormány A Széchenyi Terv keretében hálózatot épít ki a fogyatékosok foglalkoztatásának elősegítésére. Országszerte hatvan civil fenntartású munkaközvetítő irodát terveznek, megyénként átlagosan három településen. „A RÉV projekt lényegében egy olyan felkészítő program, amiben körülbelül 5 ezer ember felkészítésben, felmérésben vesznek részt, és felkészítést kapnak arra, hogy könnyebben el tudjanak helyezkedni a nyílt munkaerőpiacon” – közölte Fehér Ildikó, a program szakmai vezetője.
Az álláskínáló cégek és a munkavállalók azonos helyeken jelentkezhetnek, a kiépített irodákban pedig nemcsak a munkára, hanem átképzésekre és készségfejlesztő programokra is lehet majd jelentkezni. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a védett munkahelyek számának növelését nevezte fő feladatnak. „A nagyvállalkozások, közepes vállalkozások, akik többségében megváltozott munkaképességű embert foglalkoztatnak, meg tudtak maradni a piacon, és most már egyre inkább a termékeik is bekerülnek a magyar boltok közé, adott esetben a közigazgatásba – közölte Soltész Miklós szociális államtitkár, hozzátéve: a másik nagy területen, a nyílt munkaerőpiacon pedig a szociális hozzájárulási adómentességnek a segítségével egyre több olyan embert foglalkoztatnak, akik rehabilitálhatók.”
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma múlt héten írt 620 millió forintos pályázatot foglalkoztatotti létszámbővítésre. Magyarországon több mint egymillió-négyszázezer megváltozott munkaképességű, fogyatékos vagy tartósan beteg ember él.