Többször is felzúdult a tömeg a devizahiteleseknek tartott fórumon, amikor a bankszövetség munkatársa beszélt a hitelszerződésekről. A konferencia szervezője is hiába csitította az embereket, újra bekiabáltak. A bankszövetség szerint a hitelszerződéseket a magyar jogszabályok szerint kötötték meg. Ezért a felvett hitelét mindenkinek vissza kell fizetnie.
„Pereskedéssel kapcsolatban azt szoktam mondani, hogy lehet itt illetékfeljegyzési jogot, nagyon sok mindent elérni, de nyilván egy bírósági működésnek is vannak költségei – fogalmazott Imre András, a Magyar Bankszövetség képviselője. – Tessék figyelembe venni, hogy mit kockáztatnak akkor, amikor egy ilyen perbe úgy mennek bele, hogy nincsenek meggyőződve arról, hogy jogilag igazuk van" – tette hozzá.
A frankhitelek 93 százalékát 175 forintos árfolyamon vették fel az emberek szemben a mostani 240 forintos árfolyammal. Az eurohiteleknél 260 forint volt a jellemző a jelenlegi 290 forint körüli szint helyett.
„Kölcsönszerződést kötöttem a bankkal…" – Varga István elmondása szerint kétmillió forint hitelt vett fel. Már több mint 3 milliót fizetett vissza, de még mindig tartozik. „Forinthitelt adtak nekem, és én forintban törlesztem a részleteket. Ezért teljesen érthetetlen számomra, hogy miért devizában számolják el nekem mindenfajta költségemet” – mondta a férfi.
A konstrukciók hibásak
Róna Péter közgazdász szerint a devizahitel-konstrukciók hibásak, mert nem határozták meg előre a tőke és az egyéb kötelezettségek pontos összegét. Így a szerződésekben nem szerepel pontos összeg arról, mennyit kell visszafizetniük.
A bankszövetség viszont az árfolyamgátat javasolja a fizetésképtelenné vált hitelkárosultaknak. A nemrég pénzügyi jogok biztosává kinevezett Doubrovszki György szerint azonban a konstrukció csak pillanatnyi segítséget jelent.
Egymillió jelzáloghiteles család él Magyarországon. 160 ezer embernek már három hónapon túli a tartozása. Így ők nem csatlakozhatnak az árfolyamgáthoz.