„A 444 alapítása Uj Péter nevéhez fűződik, amikor 2013-ban otthagyta az Indexet, és többedmagával a Magyar Jeti Zrt. berkein belül elindította új álhírgyárát.”
A cég 2019-es éves beszámolója szerint az eredménytartalék –514.949.000 forinton áll”
– írja a Számok nevű Facebook-oldal.
Ez azt jelenti, hogy ennyi pénzt égettek el az évek során sok százezer olvasó alternatív valóságképének kiépítésére és fenntartására, de
ami ennél még érdekesebb, az az, hogy ezt a pénzt vajon ki teremtette elő, hiszen az olvasóktól saját bevallásuk szerint ennek csak a töredékét sikerült begyűjteni.
Számok - a baloldali álhírek ellenszere ITT érhető el.
A 2018-as üzleti évig évente 40 és 119 millió forint közötti veszteséget termelt a lap, ami 2019-re 2 millió forint nyereségbe torkollt. Na, ez nem azt jelenti, hogy annyira jól gazdálkodtak volna, mindössze annyit, hogy 2019-ben már 95 millió forint olvasói támogatást kaptak, a 2018-as 57 millió és a 2017-es 26 millió forint után – írja a Facebook-oldal.
Az egyik megmentő lehetett a Google Digital News Initiative Fund, mely az utóbbi években 80 millió forinttal honorálta a „függetlenobjektív” újságírók munkáját, másrészről a lapba pumpál pénzt Uj Péter és Kardos Gábor Miklós másik vállalkozása, a PlanCman Kft., mely kezdetben 180 millió forintot, majd 2015-ben további 282 millió forintot „fektetett be” a 444-et futtató Magyar Jetibe.
Hogy honnan szedte a PlanCman ezt az összeget? Homály fedi – írják.
2014-ben a Media Development Investment Fund (MDIF) / Digital News Ventures vásárolta be magát félmillió dollárért a cégbe,
melyek egyik delegáltja, Marie Nemcová teljesen véletlenül az Open Society cseh fiókjának programigazgatója.
A 444 működése is fenntarthatatlan a jelenlegi formájában, emiatt a Facebook-oldal szerint lehet, hogy a 444 lesz a következő, amely az Index-Telexhez hasonlóan a kormányra mutogatva megbukik – nagyon, még jobban reméljük –, de ez sajnos valószínűtlen, mert még ez az összeg is elenyésző ahhoz képest, amit a 444 mögött állók nyerhetnek Orbán bukása esetén.