Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője a Hír TV-nek elmondta: a főügyészség úgy ítélte meg, hogy a Mansfeld-per egykori ügyésze elleni feljelentés alapján nincsenek elegendő adatok annak eldöntéséhez, hogy indokolt-e a nyomozás elrendelése, vagy pedig a feljelentés elutasítása, ezért feljelentés-kiegészítést rendelt el. Ez a törvény szerint maximum 30 napig tarthat. Mint mondta: a feljelentés-kiegészítés keretében a főügyészség további adatokat, iratokat gyűjt, és azokat értékelve dönt a Mátsik elleni feljelentésről.
Mátsik György ellen július végén az 1956-os elítélt Mansfeld Péter öccse, Mansfeld László és Dégi András, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének elnöke és jobbikos képviselők tettek feljelentést súlyos testi sértés, kényszervallatás, jogellenes fogva tartás és bűnpártolás miatt. Az ügyészség azonban nem talált elegendő bizonyítékot.
Legalább húsz embert juttatott akasztófára?
Túllihegés Eörsi László történész a Magyar Nemzetnek elmondta, Mátsik még ügyésztársai közül is kiemelkedett különleges kíméletlenségével. „A büntetőeljárások során tanúsított magatartása vérgőzösebb volt kollégáiénál, ha fogalmazhatok így, a túllihegésnek voltak jelei” – nyilatkozta az 1956-os Intézet munkatársa. Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácsvezető bírója a Lánchíd Rádióban fejtette ki, hogy bízik a Mansfeld Péterre halált kérő ügyész elszámoltatásában. |
A Magyar Nemzet írta meg először, hogy valószínűleg életben van az a személy, aki ügyészként első fokon halálbüntetést kért Mansfeld Péterre, később a lap meg is találta a férfit, aki nyugdíjaséveit a budai I. kerületben éli feleségével. A Hír TV felkereste Mátsikot, aki a kamerák előtt igen félénknek bizonyult.
Fónay Jenő, egykori halálraítélt a Hír TV Rájátszás című műsorában elmondta: legalább húsz embert juttatott akasztófára az ’56-os forradalom és szabadságharc után Mátsik György. Az ügyész azért kért halálos ítéletet Fónayra, mert állítása szerint akkoriban ez volt a rend. Mindezt Fónaynak mondta el a Hír TV kamerái előtt, de ajtó mögül.
Mátsik 1958-ban halálbüntetést kért Blaski Józsefre is. Az '56-os forradalomban nemzetőrként részt vett férfi a Magyar Nemzetnek adott interjúban azt mondta: ha a sors úgy hozná, hogy találkozhatna egykori ügyészével, aki halálbüntetést követelt rá és Mansfeld Péterre, nem mondana neki semmit. „Nemcsak ellenünk szólt ott, hanem a saját országa, a saját népe ellen is” – fogalmazott a 74 éves férfi.