Képzés és foglalkoztatás – a kormány szerint ez a kulcsa a cigányság felzárkóztatásának. „Egy olyan 700-750 ezres tömegről beszélünk, ahol a munkanélküliség 80-90 százalékos, ahol a nagy része az iskolába járó gyerekeknek ugyan a nyolc osztályt elvégzi – ebből a szempontból a legjobb pozícióban vagyunk talán Európában, a roma gyerekek alapfokú oktatási intézményi teljesítményét tekintve –, de utána nincs folytatás a szakma ágában és a továbbtanulás világában” – mondta Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter.
Segély helyett munka, a célokkal a Fidesz is egyetért. „Nagyon komoly vita kísérte a kormánynak azt az elképzelését és tervét, amit letett az asztalra a szociális segélyplafonra vonatkozóan. Azt gondolom, ez is egyfajta ösztönző, hogy egyébként világos legyen: nem lehet segélyből több jövedelemhez hozzájutni, mint munkából” – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal.
„Soha annyi magyar cigánynak magyar történelemben nem volt olyan jó, mint Kádár alatt.” A szocialisták vezérszónoka a Fidesz politikáját bírálta, miközben a múltat dicsérte. „A társadalom jelentős része osztozik abban a gondolatban, hogy a cigányság felzárkóztatásában a maga ellentmondásai ellenére a létező szocializmus ért el eredményeket, és abban is, hogy a társadalmi esélyegyenlőség területén a jóléti, oktatási, egészségügyi szolgáltatások széles néptömegek hozzáférésének tekintetében az 1989 előtti világ a társadalom többsége számára egyszerűen jó volt” – jelentette ki Nyakó István.
A Jobbik elnök–frakcióvezetője a cigány–magyar együttélést tartja a legsúlyosabb problémának. „A cigányságon belül célként ki kell tűzni és el kell érni a magyar identitás kialakítását és megerősítését. Itt el kell mondani, hogy a liberális cigánypolitika, amely uralta az elmúlt 22 évet, a többségi magyar társadalommal szemben próbálta felépíteni a cigányság identitását. Ez szép szavakba csomagolt, látens rasszizmus” – fogalmazott Vona Gábor. A Jobbik ezért tankönyvet készít a roma gyerekeknek, hogy megszeressék Magyarországot.
Az LMP a romák bevonását sürgette az egészségügyi szűrőprogramokba, hogy várható élettartamuk ne legyen 15 évvel kevesebb, mint a nem romáké. Arra is emlékeztettek, hogy a 2006 előtti évtizedben az integrációra elköltött mintegy 120 milliárd forintnak alig tizede jutott el az érintettekhez.