A Századvég Alapítvány 2016 óta készít közvélemény-kutatást azzal a céllal, hogy megvizsgálja az európai állampolgárok véleményét az unió jövőjét leginkább érintő kérdésekben. Az egyedülálló Európa Projekt-kutatássorozat 2024-es felmérésének célja ezúttal is a kontinensünket érintő legjelentősebb közéleti kérdésekkel kapcsolatos lakossági attitűdök feltérképezése volt. A kutatás fő témái az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos kérdések, illetve az Izrael–Hamasz között zajló fegyveres konfliktus. Valamint a témák között szerepel többek között a társadalom konjunktúraérzete, az Európai Unió tevékenységeinek megítélése, az energiaárak alakulása és az energiapolitika, a média, a vallási hovatartozás és a migrációhoz való viszony feltérképezése.
A kutatás eredményeit az Európa a háború árnyékában című konferencián mutatják be, több neves szakmai és közéleti szereplő részvételével.
Deutsch Tamás: Magyarország továbbra is ellenáll a háborúpárti törekvéseknek
A világ legerősebb szuverenista politikai ereje a Fidesz és a KDNP együttműködése és a világ egyik legeredményesebben működő szuverenista kormánya
– szögezte le a Fidesz-KDNP európai parlamenti listavezetője a Századvég Alapítvány konferenciáján. Deutsch Tamás kiemelte: Magyarország a brüsszeli nyomás ellenére továbbra is ellenáll a háborúpárti törekvéseknek.
A magyar kormány, a békepárti parlamenti képviselők erejét, a június 9-ei európai parlamenti választás eredménye tudja megsokszorozni. Nem lehet elégszer elmondani azt, hogy sajtónyilatkozatok, még oly fontos és jeles konferenciákon elmondott beszédek és előadások mellett a politika világában a legfontosabb az az erő.
Deutsch Tamás hozzátette: ezzel ellentétben a magyar a dollárbaloldal valamennyi pártja erőszakos és szélsőséges, háborúpárti álláspontot képvisel.
Hidvéghi Áron: Európa békepárti, senki nem akar bevonulni ebbe a háborúba
A Századvég elnökhelyettese a 10. Európa Projekt-kutatás eredményeit úgy összegezte: hiába akarják bevonni a lakosságot a háborúba, az európaiak többsége nem akar katonát küldeni Ukrajnába.
A háborúpárti európai vezetők úgy keretezik, hogy miért szükséges nekünk bevonódni ebbe az orosz-ukrán háborúba, hogy tulajdonképpen azzal Európát védjük, az oroszokkal szemben. Na, itt már azért megcsappan a lelkesedés, mondjuk 27 % mondta azt, hogy harcolna a saját hazájáért
– hangsúlyozta Hidvéghi Áron, majd hozzátette:
a kutatás eredményei egyértelműen rámutatnak, hogy Európa békepárti.
Tuzson Bence: Békepárti fordulatra van szükség Európában
A konferencián rendezett kerekasztal-beszélgetésen Tuzson Bence igazságügyi miniszter kiemelte: a júniusi európai parlamenti választás legkomolyabb tétje a háború kérdése. Nem volt példa még arra, hogy ennyire húsbavágó, az életünket ilyen széles spektrumon, akár konkrétan is érintő kérdésről kelljen dönteni - magyarázta. Hozzátette: nem az a lényeg, hogy a tagállamokban jobboldali vagy baloldali pártok nyerik meg a választást, hanem hogy békepártiak-e.
Tuzson Bence hangsúlyozta: amíg a mostani kormány van hatalmon Magyarországon, hazánk nem fog meghátrálni ebben a kérdésben, nem fog katonákat küldeni, fegyvert szállítani egy szomszédos országban zajló háborúba. A nyomás ugyanakkor jelentős az országon - fűzte hozzá.
A miniszter beszélt arról is, hogy Európának erős nemzetekre kell épülnie. "Erős Európa csak erős nemzetek szövetségeként képzelhető el" - rögzítette. Megjegyezte: a magyar álláspont szerint az európai jogalkotás nem állhat az egyes nemzetek alkotmánya felett, hanem éppen a nemzeti alkotmányokból vezethető le.
"Meggyőződésem, hogy lesz szuverenista fordulat Európában" - húzta alá. Folyosói beszélgetéseken "nagyon jól lehet érzékelni, hogy a legtöbb európai kormánytag ugyanezt érzi, még ha a hivatalos álláspont miatt sokszor nem is mondják ki " - tette hozzá.
A Híradóban a konferenciáról élőben kapcsoltuk Illés Péter kollégánkat, aki Hortay Olivérrel, a Századvég Kutatóintézet üzletág vezetőjével beszélgetett.
A konferencia részletes programja ITT olvasható.