Szerdán robbantotta magára és az őt körülvevő rendőrökre esztergomi házát J. László. A detonációban nemcsak a robbantó, hanem a TEK egyik kommandósa is életét vesztette, tizenegyen pedig megsérültek, köztük több rendőr és tűzoltó.
"A férfi feltehetően egy flex-szel a kezében egy gázpalack felé tesz egy vágó mozdulatot. Az is biztos, hogy egy flex volt és az is biztos, hogy ennek egy csóvája látszott,majd bekövetkezett a detonáció" - mondta Hajdu János a Terrorelhárítási Központ igazgatója.
A túsztárgyaló mintegy négy órán keresztül próbálta lebeszélni a férfit a merényletről.
"Ez a hullámzó tárgyalás, amit hallottunk, pont azért nehéz, mert azt jelenti, hogy bizonyos esetekben remény nyílott arra, hogy a pszichológus le tudja beszélni. Bizonyos esetekben viszont egyre aktívabbá, eseménydúsabbá vált a helyzet, és ez a hullámzás, ez nagyon erősen ki tudja készíteni a pszichológust is. Elképesztő teher ez egy pszichológusnak a lelkén egyébként" - fogalmazott Kitanics Márk igazságügyi pszichológus szakértő.
Réti László rendőrségi szakértő szerint a rendőröknek sem volt könnyű dolguk, rengeteg információt kellett mérlegelni a helyszínen és gyors cselekvésre volt szükség.
"Nagyon-nagyon nehéz döntéseket kell ott másodpercek alatt meghozni. Amikor begyújtotta a benzint az illető, akkor nagyon gyorsan kellett cselekedni. Nyilvánvaló volt, hogy be kell menni, és meg kell próbálni ezt a szituációt megszüntetni, és onnantól már kényszerpályán voltak" - tette hozzá a rendőrségi szakértő.
Ilyen helyzetre nem lehet felkészülni és a történteket nem lehetett volna elkerülni - erősítette meg reggeli műsorunkban egy biztonsági szakértő. Hajós István szerint a jövőben megoldás lehet az ilyen esetekre, ha ember helyett egy robotot küldenek be az épületbe, erre már fejlesztések is vannak.