Magyarországon korábban még nem volt példa ilyen mértékű csökkentésre a járulékok területén – mondta el az államtitkár. Hangsúlyozta: a kormánynak voltak már erre irányuló törekvései, a politikus példaként a Start-kártyát említette. „Ezek azonban 1–2 milliárd forintról szóltak, és mindig csak az új belépőket tudtuk támogatni. Most ugye közel 1 millió már meglévő munkavállalót és adott esetben további 50–100 ezer belépőt segítünk” – mutatott rá Czomba Sándor.
A bejelentést éles vita követte a Házban, Orbán Viktor napirend előtti felszólalásának viszontválaszában arról beszélt, nehéz megérteni, hogy az MSZP miért tesz folyamatosan kísérletet arra, hogy megvédje a 2002 és 2010 közötti kormányzást, mert az védhetetlen. Kiemelte, hogy véleménye szerint az emberek a szocialistákat kidobták az ablakon azzal a korszakkal együtt, ezért tudott a Fidesz–KDNP kétharmados felhatalmazást kapni.
Jókor jött
Hírportálunk ezt követően, a bejelentés lehetséges hatásait kutatva szakértőkhöz, munkavállalói szervezetek vezetőihez fordult, vajon miképp értékelik a régóta várt hírt. A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke egyértelműen pozitívnak értékelte az akciótervet, míg Borsik János az MNO-nak kijelentette: tarthatatlan volt a munkaszerzés szempontjából leginkább veszélyeztetett 25 év alatti és 55 év feletti korcsoport helyzete, így jókor jöhet a bejelentés. Az Autonóm Szakszervetek Szövetségének vezetője nem értett egyet a kabinetnek a korengedményekkel kapcsolatos korábbi lépéseivel, az akciótervet azonban nem utasította el.
Segítheti a munkahelyek megtartását, de a részletszabályok még nem ismertek – vélekedtek kedden az akcióterv kapcsán a téma szakértői. Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint a bejelentett csomag kicsengése pozitív.