„Hogyha már tíz tantárgyból meg kell venni a jegyzetet, az súlyos tízezrek. 20-30 ezrek, és igazából a diákfizetés mellett lehetetlen ezt szülői segítség nélkül végigvinni.”
A Hír TV-nek nyilatkozó Hunyadi Dorottya egy fővárosi egyetem végzős hallgatója. Nyáron dolgoznia kell, hogy a jegyzeteit és a költségtérítést ki tudja fizetni, de így is szerencsésnek tartja magát, mert nem kell albérletet fizetnie.
„Rengetegen vannak a szaktársaim közül, akik viszont albérletben laknak és nagyon magas a költségük. Tehát gyakorlatilag egy normál ember, egy felnőtt ember fizetése rámegy kompletten az albérletre” – tette hozzá.
Sok fiatalnak így nincs más útja, mint a diákhitel.
„Februárban rengeteg ügyfélbarát változás lépett életbe, egyértelműen megnőtt az érdeklődés, főleg a Diákhitel2 iránt” – jegyezte meg a Diákhitel Központ Zrt. kommunikációs igazgatója.
A Diákhitel2 0 százalékos kamata ugyanis nagyon vonzó, ezt azonban továbbra is csak a tandíjra lehet fordítani. Imre Zita Ugyanakkor a Diákhitel1 iránt is nő az érdeklődés, tette hozzá Imre Zita.
„A szabad felhasználású diákhitelt bármilyen képzési formában kérheti a hallgató, a hitelcélt maga határozza meg. Azt látjuk egyébként, hogy zömében megélhetésre, albérletre vagy kollégiumi díjra, vagy olyan, az egyetemi mindennapokhoz kapcsolódó kiadásokra költik, amik a mindennapokban segítik a hallgatókat” – jegyezte meg.
„Az idei szemesztertől 40 százalékkal nőnek a szociális támogatások.”
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke arra is felhívja a figyelmet, hogy a hallgatók számtalan új kedvezményre jogosultak. Ilyen az ingyenes KRESZ- és nyelvvizsga. Nemzetközi összevetésben azonban így is túl sok diáknak kell dolgoznia, hogy tanulhasson.
„Természetesen fontosnak tartom azt, hogy a diákok munkát vállaljanak és tapasztalatot szerezzenek, csak itt mindig az a döntő, hogy a tapasztalatszerzésre irányuló munkának mennyi az aránya, és az úgynevezett kényszermunkának, a megélhetéshez fontos munkának. Úgy látjuk, hogy ez a szám magas, az Eurostudent VI. felmérése szerint 37,7 százaléka a fiataloknak a miatt kell, hogy munkát vállaljon, mert feltétlenül szüksége van egy bevételre. Ezen mindenképpen érdemes változtatni” – hívta fel a figyelmet Gulyás Tibor, a HÖOK elnöke.
A most kezdődő szemeszterben csaknem 30 ezer új hallgató kezdi meg felsőoktatási tanulmányait.