80 éve, hogy megkezdődött a magyarországi zsidók tömeges deportálása. Minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.
Kardos Péter, aki Kösztenbaum Péterként született 1936-ban, 8 éves volt, amikor átélte és túlélte a magyar holokausztot. A Parlamentben rendezett megemlékezésen elmondta: a mai napig élesen élnek benne az emlékek, és tisztán el tudja választani, hogy mi az, amit hallott és mi az, amit látott.
A Mazsihisz elnöke úgy fogalmazott: a gyilkosok nem érték el céljukat, a zsidóságot nem tudták kiirtani, a magyarságból pedig kitörölni.
Grósz Andor hangsúlyozta: a mai nemzedékek nem felelősek a felmenőik tetteiért, azért viszont igen, hogy azok ne ismétlődhessenek meg.
A múlt felidézése elevenen szembesít a régi bűnökkel, de akarva hisszük, hogy a múlthoz hasonló bűnök nem ismétlődhetnek meg soha a jövőben - erről pedig már Magyarország köztársasági elnöke beszélt a Parlamentben.
Sulyok Tamás kitért a családját korábban ért, a baloldali sajtóban megjelentekre is. Mint mondta, megrendítették a hallottak, amiről már nem tudja faggatni néhai édesapját.
A múltat, saját személyes múltamat is vállalva hajtok most fejet a holokauszt valamennyi áldozata előtt.
A köztársasági elnök ezzel lezártnak tekinti az édesapjáról szóló kérdéseket.