„Van, ahol több emberre van szükség. Én is tudok ilyen területet mondani, összességében szerintem kevesebbre, de nem kell fűnyírószerű radikális leépítéstől tartani.”
Néhány hónapja beszélt erről a kancelláriaminiszter. Kedden a közszféra 10 ezres nagyságrendű leépítéséről írt több újság, kiegészítve azzal, hogy az elbocsátottak egy részét OKJ-s tanfolyamon képeznék át, hogy egészségügyi vagy szociális ágazatban találjanak munkát.
A Belügyminisztérium államtitkára egyelőre nem tudtam megerősíteni a megjelent információkat. „Rövidesen megjelenik a kormány döntése arról, hogy – akár ágazatonként – kit, milyen mértékben érint, és ezt követően kerül ez pontosan kidolgozásra. Tehát ma még ezt csak egy találgatás lenne, hogy ha én ebbe belebonyolódnék” – fogalmazott Pogácsa Tibor önkormányzati államtitkár.
Eddig az alacsony fizetés okozott problémát az államigazgatásban dolgozóknak, de a leépítés hírére több tízezer ember került létbizonytalanságba a szakszervezetük elnöke szerint.
„A kormány titkolózik. A kormány bujkál. Nem válaszol érdekegyeztetési kezdeményezésekre. Az óriási munkaerőhiány ellenére, ahogyan a kollégáim mondják, titokban készülnek a halállisták. Ha minden törvényes, ha minden rendben lévő, miért nem hívják össze a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórumot?” – tette föl a kérdést Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke.
Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke szerint egy ilyen lépésről a dolgozókat is meg kellett volna kérdezni. „Az egész életét erre szánta, és akkor egyik pillanatra menjen műtős segédnek, vagy nem tudom mire gondolnak. Ez mind a két szakmának a megsértése, hogy ha ezt ilyen egyszerűnek gondolják. És nem lehet elkapkodni és egyik pillanatról a másikra ezt megvalósítani” – emelte ki Földiák András.
A szakszervezetek szerint ráadásul a közszférában ugyanúgy munkaerőhiány van, mint a versenyszférában.