A vádlott 2013 óta több éven keresztül jogszabály által tiltott anyagokat használt vegyes tüzelésű kazánjában. Hetente két-három alkalommal gumiabroncsokat, műanyag palackokat, kezelt faanyagokat égetett el. A szomszédok többször kérték, hogy hagyja abba, mert a kéményből szálló sűrű fekete füst és annak kellemetlen szaga zavarja őket.
A kazánból és a kéményből vett minta alapján a szakértő azt állapította meg, hogy a tüzelés után keletkező vegyületek izgatják a nyálkahártyát, belégzésük egészségügyi károsodást okozhat. A jegyzőkönyvből a bíró idézett:
„A tüzelésből származó szilárd anyagban található ragasztó alapanyag szerint az elégetett OSB lap, rétegelt lemez, faforgács lap. A szénhidrogének jelenléte olaj, fáradt olaj tüzeléséből is származhat. Megállapítást nyert továbbá, hogy a korom minta tartalmaz olyan összetevőket is, amik műanyagok és gumik égetéséből származhatnak. A tanúvallomások szerint a kazánház kéményéből időnként sűrű fekete füst távozik, égett gumi, vagy égett műanyag szag kíséretében” – ismertette Böröcz László bíró.
A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője szerint az ilyen tüzelési mód akár szén-monoxid-mérgezést, vagy lakástüzet is okozhat. „A háztartási hulladékok égetése során mérgező gázok keletkeznek, amik egyaránt károsak az egészségre és a környezetre is. Emellett nagymértékű korom és kátrány lerakódását eredményezik a kémény belső falán, ami leszűkíti a járatot. Ezáltal visszaáramolhat a mérgező gáz, így a szén-monoxid is” – emelte ki Fábián Lilla.
Az ügyben elsőfokú ítélet tavasszal várható.