Ellenszavazat nélkül, 192 igennel szavazta meg kedden a parlament a veszélyhelyzet visszavonásáról szóló javaslatot, ezzel semmissé tette a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényt és felszólította a kormányt a veszélyhelyzet megszüntetésére.
A veszélyhelyzet a koronavírus magyarországi megjelenését követően, március 11-én hirdették ki, 15 napra, majd meghosszabbították. A veszélyhelyzetben érvényes rendkívüli jogrend tette lehetővé többek között a kijárási korlátozást, és a házi karanténban lévők ellenőrzését. De számos, a lakosságot segítő intézkedést is hozott a kormány.
A veszélyhelyzet megszűnésével a rendeleti kormányzás megszűnik, de több, a járvány alatt hozott intézkedés megmarad. Ezekről az országgyűlés külön törvényt hozott.
Év végéig nem kell fizetni szociális hozzájárulási adót a munkavállalók után. Ugyancsak év végéig fennmarad a hiteltörlesztési moratórium, és eddig lehet PIN-kód nélkül fizetni 15 ezer forintos összeghatárig. Az ingyenes parkolás július elsejéig marad, a vendéglátóhelyeknek pedig szeptember elsejéig nem kell közterület-használati díjat fizetni. Július elsejéig élnek a különféle adókedvezmények is.
A kormány még korábban döntött arról, hogy augusztus 15-ig nem lehet 500 főnél nagyobb rendezvényt tartani, ez is érvényben marad.
Ezen kívül az országos tiszti főorvos javaslatára a kormány egészségügyi válsághelyzetet rendelhet el, amely járványügyi készültségnek minősül.
Az átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló jogszabályt is elfogadta kedden az országgyűlés, de ezt már csak a kormánypárti képviselők szavazták meg.
A veszélyhelyzet meghosszabbítása indokolt volt, a baloldalra azonban a válságban nem lehetett számítani - értékelt a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője.
Harrach Péter szerint a kormány bebizonyította, hogy demokratikus eszközökkel hatékonyan lehet kezelni egy olyan mértékű válságot, amelyet a koronavírus-járvány okozott.
Az államfő elrendelte a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvény kihirdetését
Áder János köztársasági elnök szerdán elrendelte a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvény, valamint a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló jogszabály kihirdetését.
A veszélyhelyzet megszüntetéséről a kormány dönt, és az időpont ismertté válása után veszti hatályát a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden közölte:
a kabinet azt kéri, mielőbb hirdessék ki a törvényt, hogy a kormány is hamar dönthessen, és így szerda éjfélkor véget érhessen a rendkívüli jogrend.
A veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló jogszabály kihirdetésével a kormány lehetőséget kap arra, hogy az országos tisztifőorvos javaslatára, a miniszter előterjesztése alapján egészségügyi válsághelyzetet rendeljen el, amely járványügyi készültségnek minősül. Ennek idején a betegek ellátása az egészségügyi válsághelyzeti ellátás keretében történik.
Az egészségügyi válsághelyzetet legfeljebb hat hónapig tarthat, kivéve ha a kormány annak hatályát meghosszabbítja. A jogszabályban meghatározták a hatósági házi karantén szabályait és lehetőséget adtak a felmentésre az alól különös méltánylást érdemlő esetekben.
Döntöttek arról is, hogy a honvédség fegyverrel működhet közre a veszélyhelyzettel és az egészségügyi válsághelyzettel kapcsolatos feladatokban.
A katasztrófavédelmi törvénybe beleírták, hogy a kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzésére, illetve következményeinek elhárítására veszélyhelyzetben - a törvényben már meghatározott intézkedéseken túl - az állampolgárok élet-, egészség-, személyi, vagyon- és jogbiztonságának, valamint a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat.
MTI/Hír TV