„A kommunisták nem titkolják nézeteiket és szándékaikat. Nyíltan kijelentik, hogy céljaik csakis minden eddigi társadalmi rend erőszakos megdöntésével érhetők el.” Ez az egyik utolsó mondata Engels és Marx közös szellemi termékének, a Kommunista Kiáltványnak. Hazai követőik a Corvinus Egyetemnél tiltakoztak az ellen, hogy a Marx-szobor az aulából átkerül az intézmény történetét bemutató kiállításra.
Tamás Gáspár Miklós filozófus gyáva konformistáknak nevezte azokat, akik eltávolítják a kommunista ideológus szobrát. Az MSZP-t megjárt Krausz Tamás történész mellett Komjáthy István, az MSZP egyik jelenlegi elnökségi tagja is szólt az egybegyűltekhez. „El fog tűnni ez az aljas és cinikus rendszer, de Marx marad. El fognak tűnni Orbán Viktor hűbéresei is, de Marx marad” – mondta Komjáthy István.
A tiltakozók a beszédek után benyomultak az egyetem aulájában álló Marx-szoborhoz, ahol felvételeket nem készíthettünk. Később viszont szót válthattunk az odabent Marxszal fényképezkedő Scheiring Gáborral, aki a Bajnai Gordonnal szövetséges Párbeszéd Magyarországért mozgalmat erősíti. Szerinte lehet vitázni Marxszal, de a szobrát nem kell eltávolítani. „A kommunizmussal kapcsolatos nézetei, a szocializmussal kapcsolatos nézetei valószínűleg kidolgozatlanok, helyenként alaptalanok vagy elnagyoltak voltak, de az is biztos, hogy nagyon sok elemzése megállja a helyét” – mondta Scheiring Gábor.
Ellentüntető is volt a helyszínen. Neki nem a társadalomfilozófiai okfejtések jutnak eszébe, ha azt hallja: kommunizmus. Hajdú Máriát a családjával együtt bírósági ítélet nélkül 1950-ben internálták. Kisgyermekként három évig élt barakkokban a Hortobágyon, a rendszer Marxra és Leninre hivatkozott. „Sajnos nagyon kevés szó esik rólunk, és nagyon-nagyon rosszul esik, hogy itt, ennek az elvnek az alapján képesek ünnepelni – nagyon nagy szavakat mondok – ennek a »nem mindennapi« embernek a létét” – mondta Hajdú Mária, a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesületének titkára.
Rostoványi Zsolt, a Corvinus rektora csütörtökön levélben nyugtatta meg az egyetemi polgárságot, hogy Marx szobra nem ideológiai okokból kerül át az egyetemtörténeti kiállításra.