Havonta olyan 10-13 ezer forint, ennyit tesznek félre a magyarok átlagosan havonta a nyugdíjas éveikre. A legnépszerűbb takarékossági forma az önkéntes nyugdíjpénztár. A kasszáknak több mint egymillió tagjuk van. A havi megtakarítások 20 százaléka után állami támogatás jár adókedvezmény formájában, évente, maximum 280 ezer forint. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége szerint egyre többen élnek a kedvezménnyel és kezdenek takarékoskodni.
Idén már több mint hétszázezren vették igénybe ezt az adókedvezményt. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás egyébként a cafeteria rendszerén belül jövőre is kedvezményes adózású marad, a pénztárak pedig egyre jobb hozamokat érnek el.
A másik előnyük, hogy valóban fel tud készíteni a nyugdíjcél elérésére, tehát azokra az időszakokra amikor bekövetkezik a nyugdíj abból kell megélnünk, ami azért jóval alacsonyabb mint a bérjövedelem. Egyre inkább nyílik az olló a valódi nyugdíjak és a bérek között és akkor bizony életszínvonal csökkenéssel kell számolni a lakosságnak
– mondta el Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke.
A pénzügyminisztérium közleménye szerint idén már több mint 28 milliárd forint adót spórolhattak meg azok akik kihasználták az önkéntes pénztári befizetések után járó kedvezményt.Az adójóváírást az adóhatóság automatikusan intézi, – külön nyilatkozni róla csak azoknak kell, akik több ilyen pénztárba is fizetnek. Az adómegtakarítást a pénztárnak utalja át a NAV.
Mi szeretnék, ha a NAT része legyen a pénzügyi jártasság az ismeretek átadása
.– mondta Varga Mihály. A pénzügyminiszter egy novemberi konferencián beszélt arról, hogy nemzeti érdek a társadalom pénzügyi tudatosságának növelése, mert szükség van arra, hogy a lakosság felelős döntéseket hozzon, ennek érdekében a kormány tavaly egy külön programot indított. Felelősség és ésszerű lakossági döntéshozatal, szeretnénk, ha a kockázatos helyzetek felismerése történne a lakosság részéről. A másik a pénzügyi tájékozatlanságból fakadó bizonytalanságot szeretnénk mérsékelni és ne dunyhába tartsák a pénzt és az akkor is dolgozzon ha éppen nincs rá szükség. A harmadik ilyen a pénzügyi jártasság révén akarjuk bővíteni a tudatos pénzügyi magatartást
– tette hozzá a miniszter. Varga Mihály hozzátette: nem tervezik a nyugdíjelőtakarékossági rendszer módosítását, a területet támogatják és fenntartják, valamint a öngondoskodás egy új formáján dolgoznak.