14 évnyi hallgatás után, tavaly nyáron számolt be róla a könyvében az egykori válogatott úszónő, Szepesi Nikolett, hogy kislánykorában szexuálisan zaklatta őt úszóklubja masszőre. Bár Bacsa Istvánra a sportolón kívül még két másik nő is terhelő vallomást tett, a férfi megúszta a büntetést. A rendőrség azonban elévülésre hivatkozva néhány hónap után lezárta a gyermekmolesztálás miatt indult nyomozást.
De megúszta a felelősségre vonást eddig Sipos Pál is, a diákjai szexuális zaklatásával vádolt egykori tanár és tévés személyiség. Az Együtt 2014 alapításában is részt vevő férfiról 25 év elteltével derült ki, hogy szexuális játékokra vette rá fiú tanítványait és molesztálta is őket. A gyanú szerint később ezt művelhette fiatal kollégáival a Magyar Televízióban is. A rendőrség keze azonban itt is meg volt kötve.
A jelenleg hatályos jogszabályok szerint a kiskorúak elleni bűncselekmény annyi idő után évül el, mint amennyi az érte kiszabható maximális büntetés. Így ha például valaki egy 12 év alatti gyermeket molesztál, amiért már 15 év szabadságvesztés jár, ott a bűncselekmény is 15 év után évül el. Ezt az időt attól a naptól kezdik el számolni, amikor a fiatal nagykorúvá válik. Vagyis a sértett legkésőbb a 33. születésnapjáig fordulhat a hatóságokhoz. Ha egy napot is késik, a hatóság már nem tehet semmit.
A Fidesz a büntető törvénykönyv szigorítását kezdeményezte a parlamentben, hogy ne évülhessenek el a gyermekek elleni szexuális bűncselekmények.
– Ezeknek a bűncselekményeknek az a jellemzője, hogy a sértettek, a bántalmazott gyermekek, illetve a családjuk, szüleik sokszor sokáig hordozzák magukban a traumát, tehát hosszú-hosszú évek múlva derül csak ki, beszélnek arról, hogy ezeket a gyermekeket milyen bántalmazás, milyen sérelmezés érte – jelentette ki Selmeczi Gabriella.
A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke, Hatala József szerint a szigorítás hatására csökkenhet a pedofil bűnelkövetők száma. „A kérdéses bűncselekmény igen sajátos abból a szempontból, hogy rejtett módon zajlik. A látenciát nagyon nehéz lesz megállapítani. De biztos, hogy az elkövetők gondolatát és döntését át fogja hatni."”
A Hír TV által megkérdezett szakértő viszont úgy látja: a pedofil-bűncselekmények elévülhetetlensége önmagában nem megoldás. Németh Zsolt szerint az ügyek gyorsabb feltárása mellett fontos lenne a gyermekek hathatósabb felvilágosítása is.
– A legfontosabb az volna megelőzési szempontból, a gyerekekben azt tudatosítani, hogy az ő testük fontos, ahhoz senki nem nyúlhat hozzá. Még az ő szüleik sem, az ő beleegyezésük nélkül. És ha ezt valaki mégis megteszi, akkor neki ezt joga van kérdőre vonni, szóvá tenni. Alapjában ez is kihegyezhető gyermekjogi kérdésként – magyarázta Németh Zsolt.
A rendőrségi főtanácsos nem számít rá, hogy a Btk. szigorítása után tömeges feljelentések lesznek, de szerinte így is sok dolga lesz majd a rendőrségnek. A 20-30 évvel ezelőtti pedofil-bűncselekményeket ugyanis nagyon nehéz lesz majd bizonyítani.