Hányásos, hasmenéses tünetekkel fordulnak legtöbben orvoshoz nyáron. Az ózdi gyermekorvos is egy ilyen panasszal érkezett gyermeket vizsgál. Az ő betegségét könnyű felismerni és pár nap alatt lezajlik. A súlyos szövődményekkel járó fertőző agyhártyagyulladást azonban már nehezebb, pedig ez akár halállal is végződhet. Influenzaszerű tünetekkel is kezdődhet, de van más jellemző is.
„Van egy visító, magas hangú sírása általában ezeknek a gyerekeknek, illetve megjelennek a bőrtünetek, apró kis petekkiák jelennek meg itt-ott a bőrön” – sorolta az agyhártyagyulladás tüneteit Dr. Hübner Gabriella, házi gyermekorvos. A kór leginkább a csecsemőket, és a serdülőket veszélyezteti.
„Általában tíz betegből egy belehal ebbe a fertőzésbe, tehát tíz százalékos úgymond a halálozási ráta. Nem beszélve arról, hogy akár súlyos szövődményt is maga után hagy, tehát aki nem hal bele akár süket, vak, szellemileg fogyatékos lehet. Fizikailag fogyatékossá válhat, akár végtag, láb elvesztésével járhat a bőr elváltozások, illetve a fertőzés miatt, tehát gyakorlatilag ez egy nagyon súlyos betegség és bár nem túl gyakori, de aki elkapja annál azért súlyos gondokat okozhat a későbbiekben is” – tette hozzá Dr. Hübner Gabriella.
Két éve egy 18 éves budapesti gimnazista, majd Borsodban, és Heves megyében egy hat és egy 22 hónapos csecsemő halt meg a meningococcus-B okozta fertőző agyhártyagyulladásban. A hírekben megjelent esetek hatására sokszorosára nőtt a védőoltás iránti kereslet, ami hiányhoz vezetett a gyógyszertárakban.
„Körülbelül az elmúlt egy évben nagyon erőteljesen akadozott az ellátás, viszont az utóbbi pár hétben ez úgy látszik, hogy rendeződött, úgyhogy most már stabilan elérhető a gyógyszertárakban” – közölte Szűcs Tamás, gyógyszertárvezető, szakgyógyszerész.
A védettség kialakulásához két oltás szükséges. A gyártó az oltásokat darabonként 26 800 forintért értékesíti, de a patikák ettől eltérő árakat is szabhatnak.