Homokot lapátolnak és zsákokat pakolnak a Római-parton. A területen élők és az önkéntesek minden erejükkel próbálják megóvni házaikat és értékeiket az árvíztől.
Kénytelenek maguk csinálni, a fővárosra ugyanis nem számíthatnak ebben.
Rendkívül elszomorító, elkeserítő az az állapot, az az élethelyzet amibe belekerültünk
– így értékelte a Római-partért Egyesület alelnöke az árvízhelyzetet a Napi Aktuálisban. Egri Gábor szerint Karácsony Gergely kétezer embert károsított meg azzal, hogy a mai napig képtelen volt megerősíteni a Római-part védelmét.
Karácsony Gergely egy személyben eldöntötte, hogy ő a Királyok Nánásin betol hetven hektárt, kétezer embert, négyszáz milliárdos ingatlanvagyont a Dunába. Ennél felelőtlenebb magyar politikus a rendszerváltás óta nem volt
– hangsúlyozta Egri.
Egri Gábor szerint a Római-parton élőket a főpolgármester cserben hagyta.
Karácsony Gergely azonban szokásához híven nem vállalta a felelősséget azért, hogy a Római-parton élők semmilyen segítséget nem kaptak. Sőt, egyenesen az ott élőket tette felelősség azért, hogy ilyen helyzetbe kerültek.
A Római-parton nem a Duna tört be az emberek lakóhelyére, hanem az emberek törtek be a Duna árvízi területére. Ebből van a konfliktus. Ez a kérdés ma egyébként előkerült az operatív törzs ülésén is, ahol én jeleztem miniszterelnök úrnak és belügyminiszter úrnak is, hogy mi elkötelezettek vagyunk emellett a beruházásnak a megvalósítása szempontjából és a terveket elkészítettük, tehát indulhat ez a beruházás – mondta Karácsony.
Azt viszont senki nem tudja, hogy mikor. Tarlós István főpolgármestersége idején már kész voltak a tervek ahhoz, hogy a védmű valamennyi ingatlant megvédje. A közgyűlés baloldali tagjainak ellenkezése miatt azonban ez nem épülhetett meg. Karácsony Gergely 2019-es megválasztásával pedig megpecsételődött a Római-parton élők sorsa – írja az Origó. A portál emlékeztet, az elmúlt 5 évben semmi érdemi nem történt az ügyben.
Szerintem ezt meg kell előbb-utóbb csinálni – az ATV-ben beszélt erről a főpolgármester, csakhogy ez a Római-partiakat nem nyugtatta meg. A fővárosi tervek szerint ugyanis legkorábban 2029-re lehet kész a mobilgát, így a helyieknek akár még 5 árvíz ellen is saját maguknak kell megvédeniük otthonaikat. A part menti ingatlanokat pedig ez a gát is védtelenül hagyná.
Addig marad a homokzsákolás és a reménykedés, hogy lesz elég önkéntes zsákot pakolni, ha már a főváros nem segít. Javulásra nem számítanak. A területet tavaly a főváros hullámtérré nyilvánította. Kerpel Frónius Gábor momentumos főpolgármester-helyettes pedig a lakóknak ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, el is lehet költözni.