Frivaldszky Gáspár, az Emberi Méltóság Központjogi igazgatóhelyettese a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta,
2016-ban indították a pert egy a budapesti lengyel nagykövetség előtt zajlott tüntetés kapcsán.
„Emlékezetes, hogy akkor a lengyel életvédő törvényekkel szemben szerveztek feministák tüntetést. Akkor követték el az általunk sérelmezett vallásgyalázást, ugyanis katolikus püspöki ruhába öltözött férfi Krisztus teste felszólítással áldoztatott meg gúnyszertartáson híveket” – magyarázta.
A cikkhez kapcsolódó Facebook-bejegyzés videóját ide kattintva tudja megtekinteni.
Emiatt indítottak többen is keresetet. Hiszen sérelmezték, hogy mint katolikus vallási közösség tagjainak megsértették az emberi méltósághoz fűződő jogukat.
A bíróság első fokon a tüntetőknek adott igazat, majd másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 600 ezer forint pénzbírságot szabott ki az aktivistákra.
Az ügy ezt követően került a Kúriához,
a bíróság pedig a felülvizsgálati eljárást lezáró ítéletében az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.
Frivaldszky Gáspár és két további magánszemély azonban keresetet nyújtott be az Alkotmánybíróságra a Kúria döntése ellen arra hivatkozva, hogy a törvényszéki és a kúriai ítéletek ellentétesek az alaptörvény azon rendelkezéseivel, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának gyakorlása nem irányulhat mások emberi méltóságának, illetve vallási közösségének megsértésére.
Az Alkotmánybíróság (AB) által egyhangúlag meghozott ítélet végül gyűlöletkeltést állapított meg,
és hatályon kívül helyezte a Kúria ezzel ellentétes ítéletét. Az AB döntése kimondta, jogsérelem érte a katolikusokat.
Első alkalommal hozott az AB ilyen ítéletet, melynek indoklása nagyon előremutató és komoly visszhangot váltott ki nyugaton is. Hozzátette, Nyugat-Európában már most van hatása az ügynek, hiszen rendkívüli az érdeklődés az ítélettel kapcsolatban, és ez az új hang előreviheti az ezzel kapcsolatos társadalmi vitákat.
A cikkhez kapcsolódó hanganyagot ide kattintva tudja meghallgatni.
Híradó.hu, Kossuth Rádió, Facebook,