A napirend előtti felszólalások előtt megemlékeztek arról, hogy a mai nap a magyar jelnyelv napja. Az Országgyűlés még 2009-ben ismerte el a jelnyelvet önálló nyelvként, az új alaptörvényben 2011-ben kiemelt védelmet kapott. 2017-ben a Parlament egyöntetűen döntött abban, hogy november 9-e legyen a magyar jelnyelv napja.
Az őszi ülésszak tizenötödik ülésnapján először Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezetője kért szót. Az ellenzéki politikus méltatta az ülés előtt bejelentett intézkedéseket, és kijelentette, hogy ezzel Magyarország felzárkózott a felelősen védekező országok közzé. Tordai Bence megjegyezte, hogy bár a miniszterelnök Ausztriát tekinti a „laboratóriumunknak”, de Magyarország jócskán beelőzte nyugati szomszédunkat mind a megbetegedések, mind halálozások számát illetően. A politikus arra is kitért, hogy bár előremutató a csomag, mégiscsak felemás, mert csak a járvány t kezeli, a kialakult gazdasági és társadalmi válságot nem.
Az elhangzottakra a kormány soraiból Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára reagált. Az államtitkár válaszát azzal kezdte, hogy a koronavírus-járvány sem Európát, sem Magyarországot nem kíméli. De a magyar egészségügy komoly lépéseket tett, hogy felkészüljön: az elsők között vagyunk a lélegeztetőgépek és a kórházi ágyak számát tekintve is. Ráadásul kiváló szakemberek dolgoznak szerte a kórházakban is - húzta alá.
Dömötör Csaba kitért arra is, hogy mivel a járványügyi szakemberek a fertőzések számának további növekedésére figyelmeztetnek, ezért elengedhetetlen cél az, hogy a megbetegedések számát csökkentsük, illetve mérsékelni kívánják az orvosokra és az ápolókra nehezedő terheket is, ezért kellett újabb döntéseket hozni - hangsúlyozta.
Az államtitkár ezt követően ismertette a kedd éjféltől várható intézkedéseket, amelyek abban az esetben lépnek életbe, hogyha a parlament holnap megszavazza, és 30 napig lesz érvényes.
Kapcsolódó tartalom:
Orbán Viktor: A járvány terjedését korlátozó intézkedéseket kell bevezetni
Hír TV