Romániában 22 évet vártak az ügynöktörvényre. A jogszabály szerint nem lehet állami pozícióba kinevezni azokat, akik a kommunista párt vagy a román titkosszolgálat tagjai vagy kiszolgálói voltak. A román ügynöktörvény nem visszamenőleges hatályú, vagyis a már kinevezett tisztségviselőket nem lehet visszahívni akkor sem, ha kiderül, hogy együttműködtek az állambiztonsággal.
„Sokkal többeket érinthetett volna 22 évvel ezelőtt, ezért is volt lehetetlen akkor elfogadtatni ezt a törvényt. Az egyik legismertebb »áldozata« ennek a törvénynek az exelnök Iliescu lesz, aki a román kommunista párt egyik titkára volt, de ő jelen pillanatban is megválasztott képviselő, és nem kinevezett személy” – jelentette ki Smaranda Enache. A romániai Pro Európa Liga elnöke szerint egy demokratikus államban nem szabad olyan politikai erőnek léteznie, amely egy bűnös rendszer kiszolgálóit helyezi állami pozíciókba. Már Romániában is élnek még olyan kommunisták és volt Securitate-ügynökök, akiknek az átlagnál jóval magasabb a nyugdíja, vagy jelenleg is vezető beosztásban dolgoznak valamelyik állami cégnél.
„Remélem, hogy differenciáltan kezeljük majd ezt a kérdést is, hiszen elsősorban azoké a felelősség, akik működtették a rendszert, nem pedig azoké, akiket beszerveztek. Azonkívül az ügynökök között is különbséget kell tenni, hiszen vannak nemzetbiztonsági érdekek, amikre tekintettel kell lenni” – mondta a Hír TV-nek Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója.
A kormány május közepére ígérte a kommunista múlt rendezésére vonatkozó jogszabály kidolgozását.