250 millió egy bécsi bankszámlán, 75 millió pedig a budapesti Magnet Bank Andrássy úti fiókjában. A Magyar Nemzet és a Hír TV számolt be februárban Simon Gábor eltitkolt vagyonáról. A lap információi szerint az MSZP bukott elnökhelyettese ezenkívül több osztrák számlát nyitott még: egy salzburgi fiókban például volt, amikor több mint 600 millió forintot tartott. A Magnet Banknál lévő számlán – a gyanú szerint – Simon Gábor Gabriel Derdák névre kiállított bissau-guineai útlevéllel helyeztette el a pénzét.
Mivel a vagyonelkobzás csak a gyanúsításban szereplő vagyoni hátrány erejéig rendelhető el, így a zár alá vétel is csak ezen összegre kezdeményezhető. Így az ügyészség csak a bécsi számlára kérte a zárolás elrendelését.
– A Simon Gáborral közölt megalapozott gyanú lényege szerint a költségvetési csalással okozott vagyoni hátrány közel 100 millió forint. Így ennek megfelelő összegre rendelte el a zár alá vételt a bíróság. A zár alá vétel egyébként elrendelhető pénzre, dologra, vagyoni értékű követelésre. Mi Simon Gábor azon számlájára kezdeményeztünk zár alá vételt, amelyen a gyanúsított be nem vallott jövedelme található. Mivel ezen a számlán a zár alá vétellel érintett összeg teljes egészében rendelkezésre állt, ezért a zár alá vétel nem terjedhetett ki a gyanúsított egyéb számláira vagy ingóságaira – közölte Nagy Andrea, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője.
Azaz a többi vagyonával máig szabadon rendelkezhet az egykori politikus, annak ellenére, hogy az ügyészség még vizsgálja, hogy a pénz bűncselekményből származott-e. Részleteket a nyomozó hatóság nem árult el arról sem, hogy Simon miből fizette be november közepén a majdnem 130 milliós adóhátralékát.
Ténymegállapító vizsgálat indul
A Simon-ügyről az Alkotmányvédelmi Hivatal is készített egy jelentést, amelyet szerdán ismertettek a nemzetbiztonsági bizottság tagjaival. A testület ezután úgy döntött: ténymegállapító vizsgálatot indítanak. A javaslatot a szocialisták nem szavazták meg.
– A tényfeltáró vizsgálat során be lehet idézni személyeket, akár magát Simon Gábort is. Azonban szeretném kijelenteni, hogy ezt nem tartom célravezető eljárásnak, hiszen nem vehetjük át a nyomozó hatóság szerepét.
– Kiket hívhatnak meg még Simon úron kívül?
– Hát tulajdonképpen ez az eljárás arról szól, hogy Simon Gábor hogyan ment át a C típusú vizsgálaton és milyen útlevelet használt. Ezzel kapcsolatosan az Alkotmányvédelmi Hivatal vagy a korábbi Nemzetbiztonsági Szolgálat vagy Nemzetbiztonsági Hivatal vagy az ügyben korábban eljárt szereplőket lehet beidézni – mondta a Hír TV-nek Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke.
A bizottság elnöke szerint az érintetteket januárban, illetve februárban hallgatják meg. A nyomozás még tart, határideje 2015. március 14-e. Simon Gábor házi őrizetét egyelőre január 12-ig rendelte el a bíróság.