Az Alkotmány Nem Játék nevű csoport tagjai március 7-én délelőtt érkeztek a Fidesz székházához. Átmásztak a kerítésen, majd tábort vertek az udvaron. Az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakoztak.
A rendőrség gyülekezési joggal való visszaélés miatt szabálysértési eljárást indított tizenegy szervező ellen, amiért nem jelentették be a demonstrációt. 400 ezer forint bírságot szabtak ki rájuk. Nem fizettek, hanem bírósághoz fordultak, kérve a rendőrségi határozat felülvizsgálatát.
A Pesti Központi Kerületi Bíróságon egymás után szólították a tárgyalóterembe a fiatalokat. Mindannyian elismerték, hogy az akció szándékos volt, a székházfoglalást hetekig szervezték. Feltérképezték a terepet, egyikük egy kávézóból figyelte meg, mekkora a forgalom az épületben és a környéken. „A kapu nyitva van-e, milyen mozgások vannak. Azt tapasztaltuk többször is, hogy a kapu nyitva van, és arra számítottunk, hogy majd szépen besétálunk” – mondta Kalocsai Kinga Regina, az eljárás alá vont egyik személy.
De március 7-én a kapu zárva volt. „Néhány perces toporgás után egymás után átmásztunk a kertkapun, illetve a kert kerítésén. Leültünk a kertben, és elővettük a tábláinkat” – idézte föl a történteket a szintén eljárás alá vont Vámos Péter.
A fiatalok úgy érveltek: a gyülekezési jogot nem sérthették meg, mert nem az épület előtt, azaz közterületen demonstráltak, hanem a székház udvarán, amely magánterület. A bíróság elfogadta a fiatalok érvelését. Azzal indokolta döntését, hogy a Fidesz-székház magánterületnek minősül, ahol nem érvényesek a gyülekezési jog szabályai, a fiatalok tehát meg sem tudták sérteni. „A rendezvény azért nem esett bejelentési kötelezettség alá, mert nem közterületen zajlott” – tette hozzá Radácsyné Karsai Zsuzsanna bíró.
A székházfoglalás szervezői között rutinos demonstrálók is voltak. Egyikük két éve odaláncolta magát a parlamenthez. Közéjük tartozik Rózsa Milán is, aki melegjogi aktivistaként szervezi évről évre a szexuális kisebbségek budapesti menetét.
Abszurd?
Az igazság győzelmének nevezte az Együtt–PM Szövetség közleményében a bíróság végzését a székházfoglalás ügyében. A Bajnai-féle pártszövetség a dokumentumban abszurdnak nevezte az eljárást, a szervezőket pedig demokratának minősítette. Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője úgy fogalmazott: nemcsak jogi, hanem erkölcsi oldalról is meg lehet ítélni a történteket.