Folyamatosan érkeznek az érdeklődők a fővárosi Diákhitel Központba. Szerda óta lehet igényelni az új, kötött felhasználású hitelt. A Diákhitel2-re már a megjelenése utáni két napban ezren kötöttek szerződést.
A felvehető kölcsönnek nincs felső határa, de csak tandíj-finanszírozására lehet felhasználni. Az állam garanciát vállalt arra, hogy a kamatot nem emelik 2 százalék fölé, a diákok többségének így az egyetem elvégzése után a fizetéséből néhány tízezer forintos törlesztőrészletet kell fizetnie havonta.
A miniszterelnök néhány év alatt úgy alakítaná át a felsőoktatás rendszerét, hogy abban minden diák maga tudja állni a tanulási költségét. Orbán Viktor egyébként arra számít, hogy öt-hat év múlva nagy tömegben jönnek majd haza azok a fiatalok, akik külföldre mentek.
|
Az összeget nem mindenkinek kell visszafizetni. Mint azt korábban Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a Hír TV-nek is elmondta: az állam garanciát vállalt arra, hogy akik az állami hivatalokban helyezkednek majd el, azoknak az állam átvállalja az ösztöndíj összegét, és nem nekik kell pótolni.
A miniszterelnök erre ösztönözné a munkaadókat is. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint kötelező erővel biztosan nem működhetne ez az elképzelés. Mint fogalmazott, „ma egy vállalkozás nem kényszeríthető arra, hogy egy pályakezdőnek, aki semmiféle munkatapasztalattal nem rendelkezik, az évek alatt felhalmozódott adósságát akár részletben, akár egy összegben visszatörlessze”.
A Diákhitel2-t a tanulóknak legkésőbb 35 éves korukban kell majd elkezdeniük visszatörleszteni.