Eredményes tender esetén 2021 tavaszán elindulhat és 2023-ban véget érhet a következő évek legnagyobb fővárosi beruházása, a Lánchíd rekonstrukciója.
A rekonstrukció kizárólag a híd felújítását tartalmazza, a munkálatokat a Fővárosi Önkormányzat saját forrásból, hitelből, illetve a kormány tervezett 6 milliárd forintos hozzájárulásából finanszírozza. A kormányzati hozzájárulásról még nem kötötték meg a támogatási szerződést, annak időpontja egyelőre ismeretlen, ezért a BKK technikailag csak feltételes közbeszerzési eljárást írhat ki. Ez a tender csak akkor lehet eredményes, ha a felújításhoz szükséges teljes fedezet rendelkezésre áll - közölték.
A BKK igazgatóságának döntése alapján a feltételes, tárgyalásos közbeszerzési eljárás kiírása a napokban megjelenik. A tervezett ütemezés szerint eredményes eljárás esetén a BKK a nyertes vállalkozóval 2021. február végén köthet szerződést. Amennyiben a felújításhoz szükséges teljes fedezet rendelkezésre áll, a kivitelezési munkálatok márciusban kezdődhetnek, a teljes felújítás tervezett időtartama 30 hónap, melyből a Lánchíd legfeljebb 18 hónapig lesz lezárva a forgalom elől.
A kivitelező feladata lesz újjáépíteni a híd közúti pályáját, gyalogos járdáit, javítani az acélszerkezetet, azok korrózióvédelmét, restaurálni és felújítani a gyalogos korlátokat, restaurálni a kőoroszlánokat, visszaépíteni a hiányzó műemléki elemeket, kialakítani a híd új LED-technológiás, változtatható színképű közvilágítását, gyalogátkelőhelyet létesítése a pesti hídfő északi és déli járdája között, kiszélesíteni a hídfőkben lévő gyalogos aluljárókat, átépíteni a lépcsőket, rendezni, roncs- és lőszermentesíteni a Duna medrét a híd környékén, korszerűsíteni a hajózási jelzéseket.
A Lánchíd biztonságos használatáról a felújítás megkezdéséig a Budapest Közút munkatársai gondoskodnak naponkénti ellenőrzéssel - tudatta a BKK.
Wintermantel: Semmilyen műemléki butítás nem megengedhető
"Semmilyen műemléki butítás vagy gagyisítás" nem megengedhető a Lánchíd felújítása során - írta Wintermantel Zsolt a Facebook-oldalán pénteken közzétett bejegyzésében, amelyben felidézte, hogy Draskovics Tibor, a BKK elnöke korábban egy rádióműsorban arról beszélt, hogy "rengeteg olyan műemléki eleme van a Lánchídnak, aminek kapcsán el lehet azon gondolkozni, hogy dobjuk ki, ami ott van és készüljön valami teljesen új".
Wintermantel Zsolt, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) igazgatóságának tagja, Újpest korábbi Fidesz-KDNP-s polgármestere azt írta, a BKK igazgatósága pénteki ülésén nem fogadta el javaslatát, hogy a közbeszerzési eljárás tárgyalásos szakasza során nem lehet engedni a korábban a Lánchídra vonatkozó műszaki és műemléki követelményekből.
Így aggasztó, hogy vajon milyen műszaki tartalmi csökkentéseket és milyen műemléki engedményeket kívánnak tenni a tárgyalás során az "ócsítás" érdekében, kétséges, hogy a Lánchíd az eredeti pompájában, nemzeti büszkeségünkhöz méltóan újulhat-e meg - fogalmazott a politikus.
Wintermantel Zsolt leszögezte: "semmilyen műemléki butítás, vagy gagyisítás nem megengedhető" a felújítás során.
MTI