Tömegével tesztelik az embereket Kínában. A hatóságok a száj-vagy az orrüregből vesznek nyálkahártya mintát. Részben azért, mert a járvány miatt fontos a szűrés, részben pedig azért, hogy minél több információt gyűjtsenek a koronavírusról.
A Covid-19 nevű kór tavaly ütötte fel a fejét Vuhanban, és néhány hét alatt valamennyi lakott kontinensre eljutott. Az Egészségügyi Világszervezet márciusban nyilvánította pandémiává a fertőzést, és szinte mindenhol megkezdték az oltóanyag kifejlesztését.
A távol-keleti államok mellett a fejlettebb országok járnak élen a vakcinagyártásban. Nagy-Britanniában már megkezdődött a vírus elleni oltóanyag gyártása. A vakcinát az Oxfordi Egyetem tudósai fejlesztették ki, az előállítást pedig az AstraZeneca (AsztraZeneka) végzi.
Az ellenanyag mellett fontos szerepe van a gyógyszereknek is. Bár az amerikai virológusok szkeptikusak a Dexamethasone használatát illetően, a brit kutatók szerint mégis jelentősen csökkenti a Covid-19 okozta halálozási kockázatot a szteroidalapú gyógyszer.
"Az Oxfordi Egyetem szakemberei és orvosai áttörésként értékelték a tesztek eredményét. A hét közepe óta pedig már alkalmazzák is a Dexamethasone-t a kórházban ápolt koronavírus-betegek kezelésében"
- mondta a brit egészségügyi miniszter a parlamentben.
Amerikai orvosok is jelentős sikerről számoltak be. Vérplazma-terápiával gyógyítottak meg egy kettős tüdőátültetésen átesett, Covid-19-cel fertőzött férfit. A szakemberek derűlátóak, de úgy vélik, további kutatások szükségesek annak megállapítására, miként működik a legjobban és kiknél alkalmazható a terápia.
A napokban az is bizonyítást nyert, hogy a kór kimenetelét nagy mértékben befolyásolja a páciens vércsoportja. Az Egészségügyi Világszervezet úgy számol, hogy már idén több száz millió adag vakcinát állíthatnak elő, további kétmilliárd legyártására pedig 2021 végéig sor kerülhet.
HírTV