„A múlt héten, amikor ezek a hűvös napok voltak, akkor esténként fűtöttem, mert nekünk van kiegészítő fűtésünk” – nyilatkozta a Hír TV-nek egy hölgy, hozzátéve: „A férjem fűtésszerelő, tehát ő minden szezonban ellenőrzi, és mindenkinek javasolja, hogy ellenőrizzék.” Ennek ellenére még mindig 10 százalék körül van azoknak az aránya, akik ezt elmulasztják.
„A tavalyi évhez képest felére csökkent azoknak a lakásoknak a száma, ahova a kéményseprő nem tudott bejutni, de így is még magas számról beszélhetünk. Szeptember 30-áig ez 53 ezer lakást jelentett a fővárosban” – közölte Kovács Balázs, a Főkétüsz Fővárosi Kémpényseprő-ipari Kft. ügyvezető igazgatója.
A kéménytüzek és a szén-monoxid-szivárgás megelőzése érdekében elengedhetetlen a rendszeres karbantartás. „Sok minden okozhat olyan szűkületet, dugulást, ami az égéstermék visszaáramlását okozza, és hiába jó a levegő-utánpótlásunk, bizony baleset lehet belőle. A másik része a dolognak, hogy a kémény állapotát, állagát is ellenőriznie kell a kéményseprőnek rendszeresen” – magyarázta Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének elnöke.
2013 január elseje óta a katasztrófavédelem felszólíthatja, végső esetben pedig meg is bírságolhatja azokat, akikhez nem tud bejutni a kéményseprő. „Amennyiben ez két alkalommal nem sikerül a kéményseprőknek, illetve a második alkalomtól számított 30 napon belül az ingatlan tulajdonosa vagy használója nem rendeli meg ezt a közszolgáltatást, ebben az esetben számunkra a közszolgáltató az adatokat átküldi. Mi ebben az esetben hatósági eljárás keretein belül egy papíralapú ellenőrzést indítunk” – közölte Palotai Gábor, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese.
Idén csak a fővárosban már négy ember vesztette életét szén-monoxid-mérgezésben. Szakemberek szerint a tüzelő- és fűtőberendezések, illetve a kémények rendszeres ellenőrzésével, karbantartásával, szén-monoxid-érzékelők felszerelésével, valamint gyakori szellőztetéssel elkerülhetők lennének a hasonló esetek.